×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Dobiegają końca prace nad wykonaniem kamienia pamiątkowego. Monument upamiętnia poprzednich i obecnych mieszkańców Szklarskiej Poręby. Udokumentowanie najważniejszych dat z życia miasta jest wynikiem wspólnej inicjatywy i wzajemnych uzgodnień radnych Rady Miejskiej Szklarskiej Poręby i mieszkańców Bad Harzburg zorganizowanych w Związku Ojczyźnianym Schreiberhau.
Kamień zostanie ustawiony przy Muzeum Karkonoskim – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów przy ul. 11 Listopada.
W tych dniach obelisk ponownie zostanie przewieziony do Szklarskiej Poręby.

Kamień pochodzi z kopalni granitu w Szklarskiej Porębie. Część prac związanych z nadaniem kamieniowi kształtu i lica frontowego wykonał społecznie dr Bogusław Solina w swojej pracowni PIRAMIDA Sp. z o.o.  w Strzegomiu, napisy zaś artysta rzeźbiarz Rudolf Reichel z Goerlitz. Forma i treść napisów na kamieniu pamiątkowym są symboliczne i wymowne. Jest to herb miasta, dwie daty 1366 i 1945 oraz nazwy miejscowości w obu językach Schreiberhau i Szklarska Poręba.  Koszt kamienia, jego transport i posadowienie ponosi miasto Szklarska Poręba.

Uroczystość odsłonięcia kamienia zaplanowana została na niedzielę 23 maja a więc w Zielone Świątki. W tym roku obchodzimy 50 lecie nadania miejscowości praw miejskich, 65 lecie osadnictwa na ziemiach zachodnich oraz 15 lecie partnerstwa z Bad Harzburg. W okresie Zielonych Świątek gościć będziemy około stu mieszkańców Bad Harzburg. Szczegółowy plan uroczystości podamy w najbliższym czasie.

Fotografie z ostatnich prac rzeźbiarza Rudolfa Reichela w jego pracowni w Goerlitz wykonał Wojciech Ginter.