×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Młodzież  gimnazjum i liceum z Zespołu Szkół bez względu na warunki pogodowe, czy to śnieg, czy deszcz, czy wiatr, rozwija swoje skrzydła. Od października 2009 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im.J.I.Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie trwają zajęcia pozalekcyjne współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundusze te pomagają uczniom rozwijać kompetencje kluczowe, pozwalają zdobywać dodatkowe umiejętności i rozwijać zainteresowania. Umożliwiają dostęp do drogiego sprzętu sportowego, ułatwiają kontakt z tzw. „kulturą wysoką”.

Od 1 października w ramach warsztatów odbyło się już  ponad 400 godzin zajęć. Oprócz zajęć w budynku szkolnym wiele godzin uczniowie spędzili na warsztatach poza szkołą.

W ramach projektu szkoła współpracuje z Zamiejscowym Ośrodkiem Dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. W laboratoriach politechniki odbywają się wyjazdowe zajęcia z fizyki.

Członkowie warsztatów  przyrodniczych odbywają często swoje zajęcia w  Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej korzystając ze współpracy tego ośrodka ze szkołą.

Uczestnicy warsztatów z przedsiębiorczości byli z wizytą w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz w małej prywatnej firmie  ART  MUSIC wytwarzającej płyty CD.

Członkowie koła plastycznego mieli okazję spotkać się z lokalnym artystą-rzeźbiarzem Maciejem Wokanem i uczestniczyć w zajęciach  „Przestrzenne oblicze twarzy” w jego pracowni. 

Młodzi dziennikarze sprawdzali w ośrodku telewizji TVP Wrocław jak wyglądają kulisy pracy dziennikarza telewizyjnego, przygotowali także numer internetowej gazetki szkolnej „LO-zetki”

Warsztaty polonistyczne w gimnazjum to m.in.  spotkania z twórcami : „Czytanie sztuki od impresjonizmu do czasów współczesnych” z Januszem Koneckim, „Odkrywanie wyobraźni” z Krzysztofem Figielskim a także wyjazd  do galerii BWA w Jeleniej Górze.

Od grudnia do marca początkujący narciarze przeszli podstawowe szkolenie pod okiem instruktora. Nauczyli się poruszać bezpiecznie na stoku tak, aby jazda na nartach sprawiała im przyjemność.

Narciarze biegowi po jesiennych treningach na rolkach wyruszyli na trasy biegowe na Polanie Jakuszyckiej. 

Odpoczywają tenisiści, którzy rozpoczęli swoje zajęcia jesienią a na korty wrócą wiosną.

Szklarska Poręba to duży ośrodek turystyczny a mieszkańcy nie mają łatwego dostępu do kultury.  Ułatwienie tego kontaktu to zadanie m.in.  warsztatów polonistycznych i koła teatralnego. Teatry we Wrocławiu, Jeleniej Górze i w Michałowicach gościły i będą jeszcze gościły uczestników projektu „Rozwiń skrzydła”. Uczestnicy warsztatów z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym podglądali kunszt aktorski mając w perspektywie własne przedstawienie.
Uczniowie biorący udział w warsztatach oprócz materiałów promocyjnych otrzymali materiały wspomagające realizację zadań w ramach warsztatów. Na przykład matematycy otrzymali materiały przygotowujące do matury oraz kalkulatory – jak znalazł na obowiązkową maturę z tego przedmiotu, przyrodnicy otrzymali podręczne mikroskopy ułatwiające obserwację przyrody oraz kompasy, plastycy - pędzle i dłuta. Członkowie zajęć językowych otrzymali słowniki, materiały do nauki języka, na warsztatach informatyczno-fotograficznych i dziennikarskich uczestnicy zostali wyposażeni  w pamięci przenośne do komputera, zjazdowcy w gogle a tenisiści w komplet piłek.  Nie sposób tutaj wymienić wszystkiego.

Zakończenie pierwszego etapu projektu „Rozwiń skrzydła” odbędzie się 2 czerwca 2010.  W tym dniu  członkowie warsztatów przygotują prezentacje własnych zajęć, odbędą się przedstawienia, wystawy i konkursy. W budynku szkoły na parterze i pierwszym piętrze zobaczyć można migawki fotograficzne z zajęć.
Zapraszamy 2 czerwca na podsumowanie a na razie na stronę projektu www.rozwin-skrzydla.com

Maciej Dymarski