×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W ciągu jednego dnia ustawiony został 54 metrowej rozpiętości nowy, oczekiwany przez wszystkich most na osiedlu Huta . Montażowi przeprawy przez cały dzień przyglądali się licznie przybyli mieszkańcy, a cała akcja szeroko opisywana była przez media, nawet ogólnopolskie.

O most nad Kamienną na osiedlu Huta mieszkańcy tej części miasta wnioskowali od momentu jego zniszczenia podczas powodzi w roku 2006. Nie było to takie łatwe, ponieważ całkowitej likwidacji uległa cała konstrukcja włącznie z przyczółkami. Nie można więc można było mówić o odbudowie zniszczeń, lecz o budowie nowego mostu. Dla większego skomplikowania, jeden z brzegów należy do Lasów Państwowych, które na ten cel nie miały pieniędzy. Jednak znaleziono rozwiązanie. Most wybudowano jako element tworzonego szlaku pieszo-rowerowego, co znacznie ułatwiło wszystkie formalne procedury. 

Niestety, nie można było odbudować kładki, jaka była wcześniej, ponieważ nie spełniała współczesnych norm. Nowa przeprawa przez Kamienną wykonana została wyżej nad korytem. Most o łukowatej konstrukcji zrobiony został z drzewa afrykańskiego, a producent daje 50 lat gwarancji. Obudowana kładka kosztem ponad 1,0 mln zł w 2/3 została sfinansowana ze środków MSWiA przeznaczonych na zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Prace przygotowawcze do montażu rozpoczęły się już nad ranem.  Na ulicy staną ogromny dźwig. Elementy mosty przywiezione zostały na kilku platformach. Montaż zakończył się dopiero późnym wieczorem. Później budowniczym pozostały tylko prace kosmetyczne, które utrudniał padający śnieg. Odbiór planowany jest na 30 grudnia.