×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

8 czerwca we Wrocławiu odbyła się pierwsza oficjalna konferencja prasowa organizatorów Pucharu Świata w biegach narciarskich Szklarska Poręba 2012. Decyzja o przyznaniu miastu organizacji prestiżowych zawodów zapadła podczas odbywającego się w tureckiej Antalyi kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Jak podkreślił rozpoczynając spotkanie z dziennikarzami wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec już nie tylko EURO 2012, ale i Puchar Świata w biegach narciarskich będą nieodparcie kojarzyć się z Dolnym Śląskiem. Wiem ile wysiłku włożyliście w pozyskanie tak ważnej imprezy” – powiedział wojewoda, który sam rekreacyjnie biega na nartach startując między innymi w Biegu Piastów.
W tym samym tonie wypowiadał się Jacek Włodyga, dla którego sukces Szklarskiej Poręby ma wymiar podwójny, raz jako starosty powiatu jeleniogórskiego, dwa jako członka zarządu Polskiego Związku Narciarskiego. Burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak wskazał na wielkie szanse promocyjne dla miasta i korzyści płynące z organizacji tak wielkich zawodów. „Ta impreza znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju Szklarskiej Poręby do 2020 roku. Taką strategię właśnie opracowujemy” poinformował burmistrz. Wtórował mu wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kubiela „Najważniejsze, że dzisiaj jesteśmy w stanie przyjąć kilkadziesiąt tysięcy kibiców, bo nasza baza noclegowa jest rozbudowana” – powiedział.
Przewodniczący komitetu organizacyjnego Pucharu Świata w biegach narciarskich Szklarska Poręba 2012 Jacek Jaśkowiak wskazał na elementy, które przesądziły o decyzji FIS . „Tradycja Biegu Piastów, jego doskonała organizacja, specyficzny mikroklimat Szklarskiej Poręby, doskonałe skomunikowanie z lotniskami w Pradze, Dreźnie, Berlinie i Wrocławiu to tylko niektóre z naszych atutów. Pracowaliśmy bardzo ciężko od roku, by uzyskać prawo do organizacji tej imprezy. Tak naprawdę, jest to efekt pracy wielu ludzi. Przygotowanie Pucharu Świata będzie nie testem sprawności dla Szklarskiej Poręby, ale także całej Polski. Udowodniliśmy, że potrafimy współpracować i zrobić coś wspólnie, teraz nasze wysiłki organizacyjne muszą być jeszcze większe”- stwierdził Jacek Jaśkowiak. „Zaproponujemy FIS-owi rozegranie w pierwszym dniu biegu na 10 km techniką klasyczną, a nazajutrz biegu łączonego” – dodał.
Dla Juliana Gozdowskiego – Prezesa Stowarzyszenia Bieg Piastów i komandora biegu, Puchar Świata w biegach narciarskich Szklarska Poręba 2012 ma wymiar szczególny „To jest ukoronowanie pracy wielu ludzi oddanych sportowi. W 2008 roku Bieg Piastów został włączony w prestiżowy cykl  Worldloppet, rok później otrzymaliśmy tytuł najlepszej polskiej imprezy masowej. Mamy odpowiednie trasy wyczynowe –  to wszystko wpłynęło na taką, a nie inną decyzję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej" – cieszył się Julian Gozdowski.