×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba w Bad HarzburgOficjalna delegacja Szklarskiej Poręby z burmistrzem Mirosławem Grafem przebywała w dniach 29.04 - 1.05 w partnerskim Bad Harzburg. Okazją do oficjalnej wizyty było zaproszenie na uroczystości związane z jubileuszem dwudziestolecia partnerskiej współpracy naszych miast. Ceremonia podpisania okolicznościowego Aktu odnawiającego postanowienia porozumienia o współpracy i partnerstwie odbyła się w sali obrad Ratusza Bad Harzburg. Podpisy na dokumencie złożyli burmistrzowie zaprzyjaźnionych kurortów Ralf Abrahms i Mirosław Graf.

W okolicznościowych przemówieniach podkreślano walory partnerstwa, wspomniano historię jego nawiązania. Współpraca pomiędzy naszymi miastami została nawiązana na płaszczyźnie historycznych powiązań miejscowości. W latach 1945 – 1949 duża grupa mieszkańców Schreiberhau - Szklarskiej Poręby osiedliła się w Bad Harzburg. W 1951 r. Bad Harzburg stało się dla Schreiberhau „miastem – opiekunem” (Patenstadt). Dziś dawni mieszkańcy utrzymują kontakt z miejscowością poprzez działające „Ziomkostwo Schreiberhau”. Te historyczne związki zaowocowały i zostały oficjalnie potwierdzone poprzez podpisanie w 1995 roku „Aktu o partnerstwie obydwu gmin europejskich”. Teraz ten właśnie akt został odnowiony. Nie był to jednak jedyny dokument zaprezentowany podczas jubileuszowych uroczystości. Delegacja ze Szklarskiej Poręby przywiozła bowiem ze sobą okolicznościową uchwałę Rady Miejskiej o nadaniu miastu Bad Harzburg tytułu „Przyjaciela Szklarskiej Poręby”. Lekko aczkolwiek mile zaskoczeni - co kilkakrotnie podkreślał burmistrz Abrahms - gospodarze w skupieniu wysłuchali uzasadnienia uchwały. Powszechne uznanie wzbudziły też słowa burmistrza Szklarskiej Poręby Mirosława Grafa, który podkreślił, że obecnych i byłych mieszkańców Szklarskiej Poręby – Scheiberhau łączy ta sama ziemia. W podobnym tonie brzmiały słowa Przewodniczącego Rady Krzysztofa Jahna, który wręczając gospodarzom wydobyty w Karkonoszach okazały agat, przyrównał go do serca którego jedna połowa bije dziś w Bad Harzburg a druga pozostała w Szklarskiej Porębie. Władze Bad Harzburg zrewanżowały się upominkiem w postaci lalki, tradycyjnej w górach Harzu czarownicy (Xexe), ludowego symbolu tego czarującego miejsca. Wspominając o symbolicznych gestach obu stron warto wspomnieć, że specjalnie na tę okoliczność burmistrz Bad Harzburg założył specjalny, urzędniczy łańcuch wykorzystywany wyłącznie na specjalne okazje, którego szklane elementy pochodzą rzecz jasna z huty Julia. Goście ze Szklarskiej Poręby uhonorowali również specjalnymi podziękowaniami Wolfganga Kuliga wieloletniego przewodniczącego rady miejskiej Bad Harzburg i animatora partnerstwa naszych miast a prywatnie gorącego sympatyka Szklarskiej Poręby.

Szklarska Poręba w Bad HarzburgWładze Bad Harzburg nieprzypadkowo wybrały koniec kwietnia aby zaprosić delegację Szklarskiej Poręby. Bowiem noc z 30 kwietnia na 1 maja to w górach Harzu tradycyjna Walpurgia czyli ludowe święto czarownic. Co roku właśnie w dzień imienin św. Walpurgii na górze Brocken w górach Harzu spotykają się czarownice aby świętować Noc Walpurgii i zatańczyć tradycyjny taniec. W międzyczasie ta otoczona kultem impreza stała się popularna jako festyn ludowy, a to oznacza tylko jedno: „tańcz, tyle ile miotła ma sił”. Święto Walpurgii to także barwna parada ulicami miasta, w której wzięła udział także delegacja ze Szklarskiej Poręby. Po takich doświadczeniach lepiej już rozumiemy dlaczego powitanie „Herzlich Willkommen”, parafrazowane jest w Harzu na „Hexlich Willkommen” (Hexe znaczy czarownica), a w sklepach z pamiątkami i na straganach roi się od czarownic. Są popularną pamiątką z regionu, a sylwetka wiedźmy na miotle stanowi logo Parku Narodowego.

Wizyta w Bad Harzburg była jednak przede wszystkim okazją do podtrzymania przyjaznych więzów łączących nasze miasta a także zaprezentowania oferty Szklarskiej Poręby. To także okazja do wymiany doświadczeń, porównania samorządowych zagadnień których nie brakowało w kuluarowych rozmowach. Delegacji Szklarskiej Poręby towarzyszyli Państwo Iwona i Adam Lewandowscy, mieszkańcy naszego miasta którzy osiedlili się w Bad Harzburg i który jak określił to burmistrz Mirosław Graf w oficjalnym wystąpieniu, są częścią Szklarskiej Poręby w Bad Harzburg.

Pobyt zakończyła wizyta w Izbie Pamięci Schreiberhau. Miejscu w którym dawni, niemieccy mieszkańcy Szklarskiej Poręby zgromadzili szereg unikatowych pamiątek dokumentujących życie w Szklarskiej Porębie na przełomie XIX i XX wieku.

 • Odsłon: 498
 • Odsłon: 505
 • Odsłon: 467
 • Odsłon: 464
 • Odsłon: 455
 • Odsłon: 476
 • Odsłon: 454
 • Odsłon: 440
 • Odsłon: 456
 • Odsłon: 432
 • Odsłon: 422
 • Odsłon: 981
 • Odsłon: 458
 • Odsłon: 468
 • Odsłon: 422
 • Odsłon: 454
 • Odsłon: 468
 • Odsłon: 445
 • Odsłon: 437
 • Odsłon: 420
 • Odsłon: 429
 • Odsłon: 412
 • Odsłon: 432
 • Odsłon: 421
 • Odsłon: 426
 • Odsłon: 421
 • Odsłon: 435
 • Odsłon: 444
 • Odsłon: 442
 • Odsłon: 408
 • Odsłon: 411
 • Odsłon: 431
 • Odsłon: 418
 • Odsłon: 406
 • Odsłon: 437
 • Odsłon: 409
 • Odsłon: 403
 • Odsłon: 424
 • Odsłon: 439
 • Odsłon: 464
 • Odsłon: 416
 • Odsłon: 435
 • Odsłon: 447
 • Odsłon: 420
 • Odsłon: 421
 • Odsłon: 821
 • Odsłon: 392
 • Odsłon: 423
 • Odsłon: 462
 • Odsłon: 426
 • Odsłon: 436
 • Odsłon: 423
 • Odsłon: 416
 • Odsłon: 443
 • Odsłon: 404
 • Odsłon: 409
 • Odsłon: 411
 • Odsłon: 418
 • Odsłon: 381
 • Odsłon: 429
 • Odsłon: 419
 • Odsłon: 391
 • Odsłon: 410
 • Odsłon: 392
 • Odsłon: 403
 • Odsłon: 413
 • Odsłon: 424
 • Odsłon: 422
 • Odsłon: 428
 • Odsłon: 424
 • Odsłon: 423
 • Odsłon: 427
 • Odsłon: 421
 • Odsłon: 381
 • Odsłon: 423
 • Odsłon: 408
 • Odsłon: 420
 • Odsłon: 431
 • Odsłon: 402
 • Odsłon: 426
 • Odsłon: 384
 • Odsłon: 428
 • Odsłon: 391
 • Odsłon: 404