• Odsłon: 304
  • Odsłon: 378
  • Odsłon: 302
  • Odsłon: 348
  • Odsłon: 278
  • Odsłon: 274
  • Odsłon: 270
  • Odsłon: 282

Weekend 14-16 września br. rozpoczął się już w południe. Przynajmniej dla 488 osób, które w piątek ze Szklarskiej Poręby ruszyły na jubileuszowe, piętnaste Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Podjęli się pokonać w ciągu zaledwie 48 godzin bez mała 140-kilometrową trasę przez góry okalające Jelenią Górę. Początki zawsze są najtrudniejsze, więc pierwsze należało przejść Karkonosze, potem Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, a na deser były Pogórze i Góry Izerskie.
W sobotnie południe na Przełęczy Widok w Górach Kaczawskich do PDKJ dołączyło kolejne 277 osób. Nieco mniej niż połowa, bo 65 kilometrów z pełnej trasy i 24-godzinny limit stanowi Połowę Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Zorganizowane po raz szósty zachęca wielu górskich wędrowców i turystów z jednej strony dystansem – tylko dwucyfrowym; z drugiej – mniej wyczerpującym czasem przejścia. Obu długim trasom metę oraz czas dotarcia wyznaczyliśmy na godzinę 12 w niedzielę, w Szklarskiej Porębie – miejscu startu pełnego Przejścia.
Do zmagań z własnymi słabościami i obiektywnymi trudnościami stanęło więc łącznie 765 osób. Kolejną grupą było 31 najmłodszych górołazów. Ze Szklarskiej Poręby ruszyli w sobotnie przedpołudnie na 5-godzinną wycieczkę z przewodnikiem – Małe Przejście Dookoła Kotliny. Wśród nich najmłodszy – ośmiolatek.

Pierwsza doba na trasie upłynęła przy lekkiej mżawce i słabej widoczności. Drugiego dnia wypogodziło się i do mety przyświecało wędrowcom Słońce i gwiazdy. Większość z tych, którzy 20 kilometrów przed metą minęli punkt kontrolny w Górzyńcu, dotarła także do mety. Było ich 263. spośród startujących w piątek ze Szklarskiej Poręby oraz 231. połówkowców z Widoku. Statystyka wskazuje, że wytrwało odpowiednio 54% i 83% startujących. Zatem z roku na rok nasi uczestnicy są lepiej przygotowani – zarówno kondycyjnie jak i logistycznie. Dodam, że wszyscy uczestnicy Małego Przejścia, po przebyciu około 15 kilometrów dotarli na metę zadowoleni.
XV Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza zakończyło się więc dla większości radośnie.

Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom i współorganizatorom za zaangażowanie. Największe podziękowania i gratulacje składamy uczestnikom! Kolejny raz podjęli wyzwanie na tej arcytrudnej trasie. Tych, którzy jeszcze się wahają – zachęcamy do pójścia ich śladami w przyszłym roku. Kolejna, szesnasta edycja Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej już za rok – 20-22 września 2019.

Maciej Koziński,
Prezes zarządu Fundacji PRZEJŚCIE KOTLINY