×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Narciarstwo klasyczne

Nie od dziś wiadomo, że Szklarska Poręba to centrum aktywnego wypoczynku. Niezależnie od pory roku można tu uprawiać sport i dobrze się przy tym bawić. Zima to nie tylko narciarstwo zjazdowe czy snowboard, ale również narciarstwo biegowe.
 
Narciarstwo klasyczne przeżywa teraz okres swojej ponownej świetności i staje się coraz bardziej popularne wśród miłośników białego szaleństwa. Z roku na rok do biegówek przekonuje się coraz więcej ludzi. Żeby swobodnie korzystać z tras biegowych i docenić tę dyscyplinę sportu wcale nie trzeba być wyczynowcem.  Na biegówki wybrać może się praktycznie każdy.

Wystarczy znaleźć na mapie Szklarską Porębę i Polanę Jakuszycką w Górach Izerskich i mieć trochę wolnego czasu.To legendarne miejsce, w którym zimą można z powodzeniem uprawiać narciarstwo biegowe.

  • narciarskie trasy biegowe mają długość około 100 km,
  • wszystkie trasy tworzą pętle w kształcie listka koniczyny i łączą się ze sobą, dając możliwość łączenia tras przejazdu lub wyboru z dostosowaniem do własnych potrzeb,
  • część tras posiada homologację FIS
  • dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega tu grubą warstwą do późnej wiosny,
  • na miejscu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa biegowego oraz instruktorzy,
  • sklepy, punkty gastronomiczne i sanitariaty czekają na narciarzy biegowych na Polanie Jakuszyckiej oraz przy głównej trasie samochodowej w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach,
  • na Polanie Jakuszyckiej działa JAKUSZYCKA AKADEMIA BIEGOWA – rozbudowanym projekcie nauki biegania na nartach. W jego skład wchodzą m.in. obozy szkoleniowe, a także sobotnie darmowe lekcje biegania dla dzieci i dorosłych!

 

Od ponad 30 lat w Szklarskiej Porębie odbywa się wielkie święto narciarzy klasycznych – Bieg Piastów. Impreza od początku związana jest z postacią Juliana Gozdowskiego – komandora biegu, organizatora, przez wiele lat prezesa Stowarzyszenia Bieg Piastów.

W 2010 roku podczas Gali Mistrzów Sportu Julian Gozdowski odebrał prestiżową nagrodę w kategorii Najlepsza Impreza Masowa. Od 13 czerwca 2008 roku BIEG PIASTÓW jest członkiem WORLDLOPPET  (Worldloppet Ski Federation) - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, do której należy obecnie szesnaście biegów z całego świata. Od 2013 r. Bieg Piastów jest także w cyklu FIS MARATHON CUP, czyli Pucharze Świata w maratonach narciarskich. Oznacza to, że na Bieg Piastów może przyjechać wielu słynnych zawodników.

Niesamowity klimat jaki panuje w Górach Izerskich jest szczególnie odczuwalny właśnie w okolicach Polany Jakuszyckiej. W zawodach narciarstwa biegowego organizowanych na tym terenie udział brała Mistrzyni Pucharu Świta Justyna Kowalczyk, która była pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i tras: „… to jedyne miejsce w Polsce do organizowania w przyszłości imprez biegowych światowej rangi. To doskonała baza treningowa ze znakomitymi warunkami śniegowymi”* .

Na biegówkach można spotkać też między innymi wicemistrzynię olimpijską w kolarstwie górskim - Maję Włoszczowską, czy naszych złotych wioślarzy: Adama Korola, Marka Kiełbowicza, Michała Jelińskiego i Konrada Wasielewskiego.
 
Kultowa trasa przez „Samolot”, malownicza dolina rzeki Izery, legendarna Osada Orle, schronisko Chatka Górzystów, to tylko niektóre z magicznych miejsc w Górach Izerskich.


Więcej informacji na narciarstwie biegowym w Szklarskiej Porębie znajdziecie na portalu Kocham Biegówki (www.kochambiegowki.pl)

Przy dworcu kolejowym Szklarska Poręba Huta dostępny jest dla narciarzy parking samochodowy.

Mapa założonych śladów na Polanie Jakuszyckiej
Mapa i wykresy wysokościowe tras biegowych [Adobe Acrobat PDF - 12.39 MB]
Mapa ścieżek narciarskich na Białej Dolinie i Oś. Huty
[JPEG Image - 1.45 MB]

Stowarzyszenie Bieg Piastów 58-580 Szklarska Poręba-Jakuszyce
tel. +48 75 717 33 38,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
www.bieg-piastow.pl