Willa jest malowniczo położona na południowym stoku Białej Doliny na wysokości ok. 850 m.n. p. m. Budynek został wybudowany w 1894 roku, jednak jego historia jest owiana tajemnicą. Brak jest wzmianek o osobach zamieszkałych przy ulicy REUSLERSTRASSE (obecnie ulica Wolności). Pierwsze zdjęcie jakie udało się odnaleźć to fotografia pochodząca z 1926 roku. Przedstawia ona Wille od frontu.

Na pocztówce znajduje się napis OBERSCHREIBERHAU EHOLUNGDHEIM der Barmherzige Bruder. W tamtym okresie był tu ośrodek wypoczynkowy lub małe sanatorium będące własnością wrocławskiego oddziału Braci Bonifratów, mieszczącego się we Wrocławiu przy ulicy Traugutta. Bracia stosowali ziołolecznictwo i prowadzili aptekę. Zostali zmuszeni wyjechać z Polski w czasie wojny i osiedlili się we Frankfurcie na Menem. Wszystkie obiekty we Wrocławiu jak i w innych oddziałach prowincji zostały im odebrane w 1947 roku.

Willa została wtedy przejęta przez Wojsko Polskie, organizując tu swój ośrodek wypoczynkowy dla najwyższych dygnitarzy partyjnych i wojskowych. W latach Prezydentury Lecha Wałęsy obiekt pełnił rolę ośrodka Prezydenckiego. W 2002 roku budynek został zakupiony przez obecnych właścicieli od Agencji Mienia Wojskowego. W latach 2002-2006 zostały przeprowadzone prace remontowe, dzięki którym Willa przeszła gruntowną renowację, odzyskując dawny blask. W 2007 roku przyznano nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich „Mister2007 “za walory twórcze obiektu oraz pasje i zaangażowanie w odtworzeniu świetności Willi”.

W 2014 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury narodowej. 

Turyści mogą zwiedzać ogród oraz korzystać z restauracji od piątku do niedzieli w godz. od 12:00 - 21.00

ul. Wolności 10
58-580 Szklarska Poręba
Tel.  48606135457