„Bogu na chwałę i ludziom na duchowy pożytek...”

Artysta ze Szklarskiej Poręby — Maciej Wokan, doskonale znany z wielu prac podziwianych i lubianych w naszym mieście, realizuje liczne projekty w okolicy. W Świeradowie-Zdroju wykonał liczne płaskorzeźby instalacje artystyczne i obeliski.
W tym roku ukończył, rozpoczętą rok temu Golgotę Izerską.

Głazy z płaskorzeźbami po drodze na Sępią Górę stanowią kolejne Stacje Drogi Krzyżowej — symbole Męki Pańskiej. Nietrudny szlak oraz bliskość natury sprawiają, że Sępia Góra jest idealnym miejscem, gdzie — podążając pod górę — oddać się można modlitwie oraz głębszej refleksji. Dotarcie na sam wierzchołek, z którego rozpościera się bajeczny widok na kurort pod Stogiem i samą górę, stanowi piękne zwieńczenie modlitewnego spotkania z Bogiem.

Rok 2020 już zawsze kojarzony będzie z trudnym czasem pandemii koronawirusa. Nierówna walka człowieka z chorobą, a do tego społeczna izolacja i problemy ekonomiczne wywołane przymusową izolacją sprawiły, że potrzeba modlitwy oraz zadumy wśród wiernych stała się jeszcze silniejsza. Z tej właśnie potrzeby — duchowej wspólnoty i poszukiwania pociechy w Bogu — powstała idea stworzenia Golgoty Izerskiej.

Ks. Proboszcz Mariusz Szymański i Nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów Lubomir Leszczyński zapraszają 13 czerwca 2021 r. na otwarcie Golgoty Izerskiej. O godz.12 — Msza Św. w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w intencji za Fundatorów Golgoty Izerskiej, zaś o godz. 1330 — uroczyste otwarcie Golgoty Izerskiej przy ul. Sybiraków w Świeradowie-Zdroju.

Joanna Krajewska, "Stacja Kultury"