Sezon letni w Szklarskiej Porębie powoli dobiega końca. Patrząc na liczbę odwiedzających nas w tym czasie turystów śmiało można zaliczyć go do udanych. Mimo zmiennej pogody magiczny urok Szklarskiej Poręby zachwycił wielu turystów z Polski i z zagranicy. 

Puchar Świata w narciarstwie biegowym w Szklarskiej Porębie - od kilku miesięcy Szklarska Poręba żyje wydarzeniem, które może odmienić nasze miasto i znacząco wpłynąć na jego rozwój. Jesteśmy kandydatem do organizacji Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. Najlepszy polski ośrodek narciarstwa klasycznego w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach ma szansę stać się gospodarzem zawodów międzynarodowej rangi. W marcu władze miasta za pośrednictwem Polskiego Związku Narciarskiego, złożyły oficjalne zgłoszenie do FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). 21 maja 2009 delegacja Szklarskiej Poręby uczestniczyła w Dubrowniku na kongresie FIS , podczas której nastąpiła prezentacja Szklarskiej Poręby, jako potencjalnego organizatora Pucharu. 9 i 10 sierpnia nasze miasto odwiedził Dyrektor FIS ds. Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym - Jürg Capol. Celem wizyty była ocena spełniania wymogów Polany Jakuszyckiej oraz potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia Bieg Piastów i Miasta Szklarska Poręba do przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata w najbliższych latach w narciarstwie biegowym. Decyzji o przyznaniu Szklarskiej Porębie organizacji Pucharu Świata w styczniu 2011 lub / i w 2012 można spodziewać się już po tegorocznej, jesiennej sesji FIS-u. Werdykt odnośnie przyznania Szklarskiej Porębie organizacji jednego z biegów Tour de Ski zapadnie wiosną 2010.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej  - utworzony w związku z rosnącym zapotrzebowaniem lokalnej społeczności na kulturę i sport.  Ośrodek ma na celu popularyzację i aktywację działań kulturalnych, oświatowych, sportowych na terenie miasta. Ośrodek ma również na względzie tworzenie i propagowanie kółek zainteresowań m.in. o tematyce plastycznej, fotograficznej, teatralnej, tanecznej oraz sportowej i rekreacyjnej. Wszystkie działania wraz z organizacją imprez plenerowych skierowane są zarówno do mieszkańców w różnym wieku jak i do odwiedzających miasto gości. Jednym z głównych działań Ośrodka jest popularyzacja i promocja uzdolnionych mieszkańców i młodych artystów oraz kultywowanie tradycji kulturowych i sportowych Szklarskiej Poręby. W sezonie letnim MOKSiAL współorganizował m. in.: 42 Ogólnopolską Turystyczną Giełdę Piosenki Studenckiej, I Maraton Karkonoski, XXI Zlot Motocykli Ciężkich, Ekoglass Festival. MOKSiAL cały czas zaprasza do współpracy wszystkich chętnych z pomysłami i ciekawym spojrzeniem na działania kulturalno – sportowe w naszym mieście.

Bezpłatna mapa „Szklarska Poręba i okolice”
- przygotowana i wydana przy pomocy Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie okazała się marketingowym strzałem w dziesiątkę. Mapa Karkonoszy cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających miasto pod Szrenicą.
 
Rowerowa Kraina – nie od dziś wiadomo, że najlepsze trasy rowerowe znajdują się w okolicach Szklarskiej Poręby. Wie o tym Maja Włoszczowska, która gorąco poleca nasze trasy. Urząd Miejski we współpracy z Gazetą Wyborczą wydał bezpłatny dodatek do Gazety pt. „Rowerownik – Szklarska Poręba” sygnowany właśnie przez Maję Włoszczowską – wicemistrzynię olimpijską w kolarstwie górskim. „Rowerownik” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród „wyczynowych” rowerzystów, ale także miłośników rekreacyjnej jazdy na dwóch kółkach.
Szklarska Poręba – Rowerowa Kraina, to również miejsce zawodów rowerowych na najwyższym poziomie. Wyścig Australijski, Maraton Szklarski czy Memoriał Jurka Zawadzkiego to tylko niektóre z tegorocznych imprez. Zawody z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i przybywa coraz więcej nowych zawodników. Już 10 października 2009 wielki finał Karkonosze Tour MTB oraz Grand Prix Szklarskiej Poręby. Serdecznie zapraszamy.

9 Weekend z Adrenaliną - kolejna edycja jednej z największych imprez w Szklarskiej Porębie znalazła uznanie wśród turystów. Mistrzostwa Karkonoszy w Bungy Jumping, Atrakcje z Adrenaliną przygotowane przez Szkołę Górską QUASAR i Park Linowy TROLLANDIA, zawody rowerowe poprowadzone przez dziennikarza Trójki - Henryka Sytnera oraz niesamowity koncert gwiazdy – zespołu Lao Che, to tylko niektóre z atrakcji. Przez cały czas trwania imprezy Szklarska Poręba była obecna w mediach. Relacje w Polskim Radiu Wrocław, Radiowej Trójce, Gazecie Wrocławskiej i Nowinach Jeleniogórskich, reklamy w Gazecie Wyborczej oraz na portalu Eventspace nadały imprezie wymiar ogólnopolski. Już dziś zapraszamy za rok na jubileuszowy - 10 Weekend z Adrenaliną.


Rowerowa Magistrala Trójkowa – szlak rowerowy, który łączy dwie „Trójkowe” stolice – Szklarską Porębę i Augustów. Ponad 700km kilometrów trasy wytyczonej w ramach partnerskiej współpracy dwóch miast położonych na przeciwległych krańcach Polski, odległych na mapie, ale blisko zaprzyjaźnionych dzięki Radiowej Trójce. Na początku lipca grupa rowerzystów z Burmistrzem Arkadiuszem Wichniakiem na czele wyruszyła ze Szklarskiej Poręby przez: Jawor, Żórawinę, Mikstat, Wartę, Wyszogród, Jednorożec i Kolno aż do Augustowa. W każdym mieście na peleton czekało gorące przyjęcie i ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców.


 XIII Lech Bike Festiwal – największa w tej części Europy impreza rowerowa. Tysiące rowerzystów i widzów, najlepsi freestylowcy i uczestnicy rowerowych akrobacji opanowali na 3 sierpniowe dni Szklarską Porębę. W programie między innymi: Dirt Jump Contest, targi rowerowe, Cross Country, Maraton, Festiwal Filmów Rowerowych i Air Water Show. Impreza widowiskowa i z mocnym uderzeniem adrenaliny.


42 Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej –najstarsza impreza odbywająca się w Szklarskiej Porębie po raz kolejny zagościła w Bazie pod Ponurą Małpą. Mimo iż program Giełdy co roku jest niespodzianką w tym roku organizatorzy naprawdę nas zaskoczyli. W sobotę ustanowiono Giełdowy Rekord Świata w grze hitu turystycznego – piosenki „Rzeka” Wolnej Grupy Bukowina. Jednocześnie zabrzmiało 39 gitar. Ponad to tradycyjnie odbyły się: koncert laureatów, Giełda Miastu, „Od Przedszkola do Giełdola”, czyli występy najmłodszych giełdowiczów oraz koncert finałowy. W tegorocznej Giełdzie zaśpiewali m.in.: Wacław Juszczyszyn z Wolnej Grupy Bukowina, Piotr Bakal, Grupa Toruń, Andrzej Mróz z Grupą Kociołek, Ryszard Żarowski, Jan Błyszczak "Mufka" , B-Complex, Tomek Jarmużewski, Krystyna Lisiecka oraz Jacek Musiatowicz.

Dukat Miejski
– to już 3 odsłona Talara Karkonoskiego. Nowa moneta to nominał 6 talarów karkonoskich. Jedna strona zawiera herb miasta wraz największym szczytem a druga - wizerunek rowerzysty oraz napis „Rowerowa Kraina”. Dukaty miejskie służą promocji miasta oraz funkcjonują jako bon towarowy aż do końca 2009. Talary cieszą bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających Szklarską Porębę. Można jeszcze kupić dwie poprzednie edycje dukatów miejskich.

XXI Zlot Motocykli Ciężkich – mimo niesprzyjającej pogody do Szklarskiej Poręby zjechali motocykliści z całej Polski. Na kilka dni miasto odmieniło swoje oblicze. Na ulicach, chodnikach, przy restauracjach i sklepach rzędami stały wspaniałe motory, które można było spokojnie pooglądać. Jak co roku główną atrakcją Zlotu była widowiskowa parada motocykli ulicami miasta

Złoty AuRun – druga edycja gry terenowo – edukacyjnej wzbudziła duże zainteresowanie wśród turystów. Ukryta Ścieżka Walońska wiąże się z historią Walończyków, którzy by ukryć drogę do swych sztolni czy wyrobisk szyfrowali opisy traktów. Na tym też polega tegoroczna edycja Drugiej Wyprawy po Złotego Auruna, która potrwa do 12 września. W grze trzeba odnaleźć miejsca zaszyfrowane w opisie. Prawidłowe „odkrycie” hasła daje wskazówkę, gdzie udać się po następną zagadkę. Zwycięzca wygrywa prawdziwą złota monetę z szafirem.Wędrówka z Fraszką – w tym roku została otworzona Duża Sztaudyngerowska Trasa Turystyczna, prowadząca do 14 charakterystycznych i oznakowanych punktów w Szklarskiej Porębie. Przejście całej trasy zajmuje około 7-10 godzin.
Trasa ta jest efektem sfinalizowania przez Stowarzyszenie „PUCH OSTU” pierwszego etapu projektu  „Wędrówki z fraszką”.  Projekt jest realizowany we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J.I. Sztaudyngera, a współfinansowany przez Urząd Miasta.

I Maraton Karkonoski - 1 sierpnia wśród szczytów Karkonoszy odbył się I Maraton Karkonoski – Piękno Karkonoszy w Biegu. Przy wspaniałej pogodzie i przepięknym słońcu zawodnicy o godz. 9.30 wystartowali do morderczego biegu długości 42 km.
Start i meta biegu znajdowały się przy schronisku Szrenica, a półmetek biegu na Śnieżce. Do maratonu zgłosiło się 200 uczestników, z czego wystartowało do biegu 185 zawodników z całej Polski. Jednym z uczestników I Maratonu Karkonoskiego był gen. Roman Polko dowódca oddziału GROM. Trasę maratonu przebiegł w bardzo dobrej kondycji, plasując się na mecie w środkowej części uczestników maratonu. Zawodnicy startowali w 3 kategoriach wiekowych wśród kobiet i 5 kategoriach wiekowych wśród mężczyzn. W kategorii OPEN zwycięzcą maratonu wśród mężczyzn został Jacek Lenart ze Zgorzelca który dystans maratonu przebiegł we wspaniałym czasie 3 godz. 41,47 min. Najlepszą kobietą okazała się Joanna Drewnicka-Ogrodnik z Wrocławia. Patronat medialny nad imprezą objął Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

Ekoglass Festiwal–  od 3  do11 lipca w „Leśnej Hucie” w Szklarskiej Porębie, od lat prowadzonej przez Henryka Łubkowskiego i w piechowickiej hucie „Julia” odbyła się kolejna edycja międzynarodowej imprezy o nazwie „EKOGLASS FESTIWAL”. Patronat honorowy sprawowali Marszałek Marek Łapiński i Burmistrz Arkadiusz Wichniak, a partnerami była Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Karkonoski Park Narodowy, Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie, Wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.
Podstawową ideą tego artystycznego wydarzenia była dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego postępującym zanieczyszczeniem poprzez przedstawienie możliwości recyklingowego wykorzystania stłuczki szklanej do ponownego wytopu.
Godnym podkreślenia jest fakt, że impreza odbyła się właśnie w kolonii artystów - Szklarskiej Porębie, miejscowości w której, ze względu na malownicze położenie i turystyczno-wypoczynkowy charakter, szczególną wagę przywiązuje się do ochrony środowiska. 10 lipca w Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie odbyło się sympozjum, którego uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania o kierunki rozwoju współczesnego szkła artystycznego. Zamknięcie pleneru odbyło się w niecodziennej scenerii dawnej huty szkła na Orlu. Tutaj właśnie grupa artystów tworzących w ramach „Ekoglassu”,  po 119 latach od zamknięcia huty,  ponownie rozpaliła piec do wytopu szkła i  zaprezentowała swoje umiejętności.

Zaułek Szklarzy - to  nowo powstałe miejsce w naszym mieście, poświęcone hutnikom, artystom szklarzom, zdobnikom, czyli ludziom, którzy tworzyli historię hutnictwa szkła Szklarskiej Poręby. Przy Leśnej Hucie - jedynej czynnej hucie w Szklarskiej Porębie, spotkali się m.in. dawni pracownicy Huty Szkła "Julia", organizatorzy i uczestnicy Festiwalu Ekoglass 2009 oraz goście: Burmistrz Piechowic Zofia Grabis - Baranowska, Dyrektor Muzeum Karkonoskiego - Gabriela Zawiła, Anna Kalisz z Piechowickiego Ośrodka Kultury, dyrektor Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze - Wiesław Dzierzba oraz Igor Wójcik - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Główną tablicę pamiątkową  poświęconą Mistrzom Szkła Karkonoszy i Gór Izerskich odsłonił właściciel Leśnej Huty pan Henryk Łubkowski. O odsłonięcie tablicy Henryka Albina Tomaszewskiego poproszono pana Andrzeja Tomaszewskiego - syna mistrza.

Referat Promocji Miasta