Izerskie Długie Ekspozycje

Uniwersytet Wrocławski już zaczął wykłady. W Szklarskiej Porębie ;)

W osiedlu Orle wczoraj rozpoczęły się warsztaty astrofotograficzne Izerskie Długie Ekspozycje. Organizowane od kilku lat przez Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Towarzystwo Izerskie przyciągają wielu chętnych do nauki nocnej fotografii. Nie jest to łatwa sztuka uchwycić w kadr obiekty nocnego nieba. Tej sztuki w Górach Izerskich uczą nie tylko zawodowi astronomowie–naukowcy z UW, ale też astroamatorzy–fotograficy.
Zainteresowanie IDE jest niesłabnące. Mimo corocznego powiększaniu limitu (aktualnie do 30), miejsca na warsztaty rozchodzą się błyskawicznie po otwarciu zapisów.

  • Hits: 230
  • Hits: 221
  • Hits: 216
  • Hits: 187
  • Hits: 228
  • Hits: 200

W tym roku IDE rozpoczęły się dwoma szczególnymi akcentami. Pierwszym było towarzystwo ekipy Telewizji Polskiej realizującej kolejny odcinek programu "Astronarium". To niemałe wyróżnienie dla Izerskiego Parku Ciemnego Nieba oraz izerskiego obserwatorium astronomicznego.
Drugą przyjemną odmianą było rozpoczęcie warsztatów od wzniesienia przez uczestników toastu za pomyślność IPCN obchodzącego 10 rocznicę powołania. Kieliszki wypełniła nalewka na chlebie świętojańskim przygotowana przez dra Tomasza Mrozka — jednego ze współtwórców Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Nie było słychać niesmaku wśród kilkunastu kosztujących ;-).

Izerskie Długie Ekspozycje potrwają do niedzieli. Wśród bardzo ciekawych wykładów i zajęć praktycznych w programie przewidziano także obserwacje astronomiczne, z których będą mogli skorzystać także postronni turyści. Jeśli ktoś więc ma chęć popatrzeć przez teleskop pod okiem zawodowców na gwiazdy — może się wybrać na wędrówkę do Orla.

IDE to nie ostatnie wydarzenie astronomiczne w Szklarskiej Porębie tego roku. Z racji 10-lecia IPCN IA oraz Towarzystwo Astronomiczne przewidują jeszcze kilka wydarzeń, o których już wkrótce...

AL