Czternaste spotkanie przy mostku samorządowców czeskich i polskich gmin leżących nad Izerą

Nad graniczną rzeką, która dała imię Górom Izerskim, samorządowcy, przyrodnicy, leśnicy i turyści spotykają się corocznie od 15 lipca 2005 r. Otwarto wówczas turystyczne przejście graniczne na odbudowanym mostku nad Izerą. Ta data stała się symboliczną, lokalnym świętem mostka. Samorządowcy Szklarskiej Poręby, Harrachova i Kořenova wraz z przedstawicielami lasów, organizacji turystycznych i przedsiębiorców obsługujących ruch turystyczny, w najbardziej turystycznej, plenerowej scenerii dyskutują o sprawach i problemach, które występują po obu stronach granicy. Od kilku lat stałym uczestnikiem spotkań jest senator Parlamentu Republiki Czeskiej, a jednocześnie burmistrz Albrechtic — Jaroslav Zeman. W spotkaniach uczestniczą także parlamentarzyści Ziemi Jeleniogórskiej, jak choćby w ubiegłym roku Posłanka Sejmu RP Zofia Czernow.

W spotkaniu na mostku A.D. 2019 wzięli udział: starosta Kořenova Marek Luboš, senator parlamentu Republiki Czeskiej i starosta Albrechtic Jaroslav Zeman, burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, radni Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie Mirosław Hochół i Przemysław Wiater, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Grzegorz Sokoliński, sekretarz Szklarskiej Poręby Feliks Rosik, członek Zarządu Głównego PTTK prof. Jacek Potocki, nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba Jerzy Majdan, pracownicy urzędów gmin, turyści, przedstawiciele organizacji turystycznych. Całość prowadził prezes Towarzystwa Izerskiego Stanisław Kornafel. Na spotkanie przybyła z Wielkopolski grupa miłośników minerałów – członków stowarzyszenia Wielkopolsko-Śląskiego BRACTWA SIEDMIU GWIAZD.

  • Hits: 272
  • Hits: 318
  • Hits: 237
  • Hits: 255
  • Hits: 339
  • Hits: 293

Wyzwania na tegoroczne spotkanie to przede wszystkim przebudowa samego mostu oraz remont polskiego odcinka drogi leśnej odchodzącej od Drogi Izerskiej do rzeki. Tak jedno, jak i drugie zadanie nie jest łatwe do realizacji. Jednakże w myśl zasady, że nie ma rzeczy niemożliwych, padły zapewnienia, iż w ciągu lat lat będzie i nowy most i wygodna droga.
Spotkanie wzbogacił wernisaż wystawy obrazów Natalii Dzidowskiej studentki ASP we Wrocławiu zorganizowanej w Galerii pod Jeleniem w Stacji Turystycznej ORLE. Uczestnikom spotkania gospodarz Orla S. Kornafel zaprezentował nową kolekcję eksponatów w stałej wystawie Magiczny Świat Szkła i Minerałów oraz fotografie BRACTWA SIEDMIU GWIAZD.

Przeprawa mostowa nad Izerą łącząca Osiedle Orle z Jizerką z 1901 r. zniknęła w latach 80. ubiegłego wieku, w nie wyjaśnionych do dziś okolicznościach. Po przeszło 20 latach została odbudowana staraniem samorządowców i społeczników z polskiej i czeskich gmin położonych nad rzeką. Odbudowa mostka była wielkim wyzwaniem dla inicjatorów — wymagała wielu zgód, na wielu wysokich szczeblach administracji państwowej Czech i Polski. Pokonywanie przeszkód biurokratycznych trwało kilka lat. Upór i konsekwentne działanie dało efekt.

Inicjatorom i wykonawcom odbudowy zadedykować warto wiersz Leopolda Staffa pt. Most...

(fragment)
Nie wierzyłem
stojąc nad brzegiem rzeki,
która była szeroka i rwista,
że przejdę ten most.
(...)
I gdy stoję na drugim brzegu,
nie wierzę, że go przeszedłem.

(F.R.)