Na Polanie Jakuszyckiej w sobotnie przedpołudnie 15 września br. spotkali się grzybiarze. Stawili się licznie, mimo zmiany terminu mistrzostw z początku września. Tym razem pogoda, grzyby, a przede wszystkim uczestnicy dopisali.
Choć osobiste pobudki do udziału w grzybobraniu były różne: spacer, spotkanie z przyjaciółmi, podziwianie „pięknych okoliczności przyrody” – większość uczestników pragnęła uzbierać jak najwięcej jadalnych przysmaków. Zarazem zdobyć trofeum w postaci szklanego grzyba – dzieła hutników „Leśnej Huty” ze Szklarskiej Poręby.

Metody i strategie osiągnięcia tego celu były zróżnicowane: bywało, że całe rodziny szły ławą w las i zbierały do wspólnego kosza; indywidualiści, własnymi, tajnymi ścieżkami dążyli do zwycięstwa. Niektórzy mieli swoje upatrzone miejsca i do nich pędzili. Czasami z przykrością odkrywali, że ktoś ich ubiegł pozostawiając jedynie przecięte korzonki.
Na mecie przy Stacji Turystycznej ORLE wszyscy jednak twierdzili, że w tym roku mistrzostwa były trudne – aby uzbierać pełen kosz trzeba się było nabiegać.

Przed dekoracją zwycięzców można było się posilić pysznym kapuśniakiem, przygotowanym przez ST ORLE i uzupełnić kalorie czekoladowymi grzybkami. Te ostatnie, maczane w przyniesionym przez jednego z uczestników miodzie, szczególnie smakowały dzieciom. W oczekiwaniu na werdykt pieczono nad ogniskiem kiełbaski i wymieniano się doświadczeniami. Niejednemu poszerzenie wiedzy się przyda – nadzwyczaj skrupulatna jurorka znalazła w koszykach zbieraczy kilka okazów niejadalnych!

  • Hits: 410
  • Hits: 460
  • Hits: 449
  • Hits: 383
  • Hits: 359
  • Hits: 431
  • Hits: 393
  • Hits: 412

Jury w składzie: Stanisław Kornafel (przewodniczący) i Marzena Czarnecka, wyłoniło zwycięzców:

I miejsce zajęła rodzina Cirko: Joannna, Grzegorz i Anna
II miejsce rodzina Rosik: Grażyna, Feliks, Irena, Justyna i LALA
III miejsce Krystyna i Roman Wlaźlak
IV miejsce rodzina Kuchar z Pragi
V miejsce Rafał Korwin-Piotrowski
VI miejsce Grzegorz Pietrzak – za przepiękną kompozycję
VIImiejsce rodzina Gołąb-Kasjaniuk – za kompozycję grzybowo-kwiatową
VIII miejsce Dorota i Natalia Wilczopolskie
IX miejsce Agnieszka Rozenek
X miejsce Wojciech Kosierkiewicz

Mimo, iż nagród rzeczowych było 10, nikt z pozostałych zbieraczy nie został pominięty. Każdy otrzymał certyfikat potwierdzający wiedzę, sprawność i efektywność w wypatrywaniu okazów runa leśnego. Potwierdza przynależność „do nader szacownego grona starych grzybów i purchawek”.
Wiele spośród osób pierwszy raz startujących w mistrzostwach zapowiedziało udział w przyszłorocznej edycji. Miła atmosfera, wspaniała przyroda i izerskie krajobrazy kuszą ich do startu w jubileuszowym, dziesiątym grzybów zbieraniu. Organizatorzy zapowiadają niespodzianki.

Partnerstwo Lokalne „Wspólnie dla Szklarskiej Poręby” i stowarzyszenie Lokalni-Niebanalni w porozumieniu z Miastem Szklarska Poręba, serdecznie dziękują sponsorom, bez których nie byłoby nagród i pysznego poczęstunku, a uczestnikom za wspólną zabawę. Zapraszają też do udziału w kolejnych wydarzeniach.

Tekst: Stowarzyszenie Lokalni-Niebanalni
Fotografie: Tamara Ulanowska