×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Rekordowa liczba uczestników stanęła na starcie IX Biegu Retro, który tradycyjnie rozegrany został przy Stacji Turystycznej Orle.

Na trasę o długości 3,5 km wyruszyło prawie 108 osób. Wygrali wszyscy, którzy ukończyli bieg, choć oczywiście byli też tacy, którzy bieg ukończyli szybciej od pozostałych. 


Bieg Retro to nietypowe zawody, podczas których podobnie jak na Slalomie Retro, nie liczy się tylko czas, ale też strój. Najbardziej preferowane są te, które nawiązują do początku narciarstwa, ale nie brakuje też zawodników, którzy wczuwają się w czasy swojej młodości lub młodości ich rodziców. Najłatwiej jest znaleźć stare narty i kije, gorzej jest z butami. Ale najtrudniej skompletować ubrania. I nie chodzi wyłącznie o ich metrykę, lecz o styl. Dlatego stali bywalcy Biegu Retro ubrania kompletują już od lat, często szyjąc jakieś elementy.


Zabawa retro w Szklarskiej Porębie trwa od 10 lat. Najpierw był to bieg na Orlu, a z czasem dołączył do tego Slalom Retro organizowany na Puchatku. W tym roku jest to już prawdziwy Festiwal Retro organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, który na ten cel wywalczył dotację unijną.

W części sportowej w tym roku rozegrane zostały aż 3 konkurencje: slalom, skoki i bieg. Oprócz tego podczas Festiwalu zorganizowano „Retro Bałwanki” imprezę dla dzieci oraz wystawę starych fotografii o początku narciarstwa w Szklarskiej Porębie, którą można oglądać do dzisiaj na Skwerze Radiowej Trójki w centrum miasta. Finałem Festiwalu Retro 2012 będzie wystawa fotograficzna z całego cykl, którą w marcu będzie można oglądać w galerii restauracji Kaprys, a w kwietniu w Harrachovie


Wyniki Biegu Retro


    Mężczyźni
    I Martin Belda
    II Stanislav Hajski
    III Antonin Mraz

    Kobiety
    I Iga Kordasiewicz
    II Halina Olejniczak
    III Renata Dudova
   Najlepszy strój Józef Veinar i Dana Kubin

Zawodnicy całego cyklu zawodów Ski Retro Festiwalu otrzymali pamiątkowe kryształowe przyciski fundowane przez Hutę Julia.

Po zawodnikach retro wystartowali pozostali miłośnicy nart biegowych w Biegu Izerskim.W tym wypadku sprzęt był całą dekadę nowszy a więc i poprzeczka wyższa. Uczestnicy biegli na 12 km, ale swój start traktowali również z przymrużeniem oka.

Wyniki Biegu Izerskiego

Kobiety:
I Hanna Odynczak
II Krystyna Nachajweska
III Jolanta Śmiałkowska

Mężczyni
I Piotr Skowron
II Peter Nesvadba
III Josef Vejnar