×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 

Puchar Świata FIS w narciarstwie biegowym rozgrywany w Szklarskiej Porębie 17 i 18 lutego zakończył się sukcesem. Miasto otrzymało promocję na jakiej nam zależało od początku gdy podejmowaliśmy się organizacji tych zawodów. Ale beneficjentem tej promocji nie jest tylko Szklarska Poręba, lecz cały region i kraj. Zawody Pucharu Świata odbiły się szerokim echem w całym narciarskim świecie. I najważniejsze jest to, że są to bardzo pozytywne opinie. To dlatego jeszcze podczas trwania drugiego dnia zawodów kierownictwo Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zdecydowało, że Puchar Świata do Szklarskiej Poręby, na Dolny Śląsk musi powrócić.

 

Ten sukces Szklarskiej Poręby i Dolnego Śląska to zasługa wielu ludzi, którzy pracowali na to od miesięcy. I nie była to praca łatwa. Pozwólcie, że tą drogą, w imieniu samorządu Szklarskiej Poręby złożę Wam podziękowania.

Na ręce Przewodniczącego Jacka Jaśkowiaka składam wyrazy uznania dla całego Komitetu Organizacyjnego za pracę na rzecz naszego wspólnego sukcesu. A ponieważ nigdy wcześniej w Polsce nie organizowano tego typu zawodów i nie było od kogo się uczyć, tym bardziej gratuluję, że doprowadziliście do finału, który zaskoczył wszystkich, także władze FIS.

 

Pragnę też podziękować Samorządowi Województwa Dolnośląskiego i Marszałkowi Rafałowi Jurkowlańcowi nie tylko za finansowe wsparcie. Jako pierwsi zaufaliście nam, że zawody Pucharu Świata będą dobrą promocją regionu. Organizując te zawody od początku liczyliśmy na wsparcie regionalne i takie też otrzymaliśmy nie tylko od władz województwa, ale też od samorządów Jeleniej Góry i Piechowic, za co dziękuję.

Dziękuję Stowarzyszeniu Bieg Piastów i prezesowi Julianowi Gozdowskiemu za udzieloną pomoc, a jednocześnie dziękuję też tysiącom narciarzy korzystających z tras biegowych, za cierpliwość i wyrozumiałość podczas trudnego okresu przygotowania Polany Jakuszyckiej do zawodów Pucharu Świata.

 

Nieocenionej pomocy udzieliły też służby mundurowe: Policja, Straż Pożarna i Straż Graniczna. Kolejny raz przekonaliśmy się, że można liczyć na pomoc ze Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Dziękuję również drogowcom. To dzięki Waszej ciężkiej pracy, przy skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych, możliwy był dojazd na zawody.

 

Nie byłoby możliwe przeprowadzenie zawodów, gdyby nie pomoc leśników. Pragnę więc podziękować zarówno Nadleśnictwu jak i Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych za okazaną pomoc i życzliwość. Przyroda musi być chroniona, ale jednocześnie można ją chronić w taki sposób, aby móc z tego czerpać radość, także poprzez możliwość uprawiania sportów na obszarach leśnych.

 

Organizacja tego typu zawodów nie byłaby możliwa bez zaangażowania wolontariuszy. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na masz apel o pomoc. Wasza praca również została bardzo wysoko oceniona.

Dziękuję też wielu małym i dużym firmom, które podjęły się wykonania zadań, często w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Bez Waszego udziału, zaangażowania w rozwiązanie problemów i chęci pomocy tych zawodów po prostu by nie przeprowadzono. Szczególnie dziękuję tu Telekomunikacji Polskiej S.A. i spółce Tauron.

 

Na koniec chciałbym podziękować kibicom. Byliście po prostu fantastyczni. To także Wasza zasługa, że Puchar Świata w narciarstwie biegowym może wrócić do Polski, na Dolny Śląsk, do Szklarskiej Poręby, do miejsca, które jest mekką narciarstwa biegowego w naszym kraju.

 

Pierwsze zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Szklarskiej Porębie przeszły już do historii. Cieszymy się, że jest to historia, którą dobrze wspominamy. Wierzę też, że kolejne zawody w trzeci weekend stycznia 2014 roku, będą równie, albo nawet bardziej udane od minionych. To, czy jednak dojdzie do ich organizacji, nie zależy już wyłącznie od Szklarskiej Poręby. W imieniu samorządu i mieszkańców, dziękuję wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie, ale jednocześnie proszę o deklarację pomocy, przy organizacji zawodów już za dwa lata.

 

Grzegorz Sokoliński

Burmistrz Miasta Szklarska Poręba

 
fot. Marcin Oliva Soto, Bartek Sadowski, Jan Zawadzki