×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items


28 stycznia odbyły się 10 jubileuszowe ŚNIEGOLEPY czyli Mistrzostwa Polski Amatorów w Rzeźbie ze Śniegu.


Tym razem zmagania zimowych artystów organizator czyli Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej przeniósł na Skwer Radiowej Trójki.

W centrum miasta od rana 6 czteroosobowych drużyn w pryzmach śnieżnych w kształcie sześcianu o wymiarach półtora na dwa metry tworzyło rzeźby, których tematem były sporty zimowe.

Za pomocą dłuta, ręcznych pił i szpachli powoli ale z zapałem wykuwali w śniegowych sześcianach swoje wizje.

Po ponad 5 godzinnej pracy powstała: Łyżwiarka w ekstatycznym tańcu, KarkoNOCH na nartach (z nosem godnym swego imienia), Retrozawodnicy na saniach rogatych (ambitna i skomplikowana rzeźba), Justyna Kowalczyk z nieodłącznym atrybutem czyli nartami biegowymi, pełen powagi Snowbordzista , oraz rzeźba która miała przedstawić but narciarski ale kojarzyła się raczej z zimowym tronem.

Przez cały dzień pracy zimowych artystów towarzyszyła dobra muzyka ze sceny oraz gry i konkursy zorganizowane przez Centrum Edukacji Ekologicznej.

Równolegle odbyły się również MiniŚniegolepy. W mini blokach śnieżnych swych sił próbowali najmłodsi adepci zimowej sztuki.

Dzieci miały niezwykłą frajdę tworząc z rodzicami własne rzeźby. Czas im umilały dodatkowo specjalnie dla nich zorganizowane konkursy. Maluchom malowano także buzie w różne zimowe wzory.

Oprócz prac w śniegu powstała również rzeźba w lodzie autorstwa Grzegorza Pawłowskiego. Przechodnie z zainteresowaniem przyglądali się pracy artysty tworzącego za pomocą piły elektrycznej w delikatnej materii lodu.

Powstała twarz kobiety wyłaniająca się z tafli lustra. Wielu, sugerując się tematem tegorocznych Śniegolepów, dopatrywało się podobieństwa do Justyny Kowalczyk.

O godzinie 16.00 jury w składzie : Ludmiła Riabkowa, Małgorzata Warchoł i Bohdan Ginter ogłosili wyniki.

WYNIKI

  • I m-ce– JAROMIRY– "Łyżwiarka w czasie tańca"
  • II m-ce – KOLOROWE ŁAPY- „W stylu retro zjazd na saniach rogatych”
  • III m-ce – ŚNIEGOFANI - „Karkonoch Gnomek”
  • IV m-ce – ZAGRYŹLAKI - „Narciarstwo biegowe – zwycięstwo Justyny Kowalczyk”
  • V m-ce– GUROHOLICY - „Snowboardzista”
  • VI m-ce – HARCERZE- „But narciarski”
Podczas ŚNIEGOLEPÓW odbyło się również losowanie nagród Magicznego Szlaku Ducha Gór.

Tegoroczne Śniegolepy trwały do wieczora. Po pełnych pasji zmaganiach artystów przyszła pora na chwilę oddechu. Gwiazdą wieczoru był bowiem znany jeleniogórski satyryk Jacek Ziobro, który skutecznie swoimi skeczami rozgrzewał licznie zgromadzona publiczność.

Po jego godzinnym występie nastąpiła kulminacja wieczoru – Laserowe Show. O godzinie 18.00 zgasły wszystkie światła na skwerze i wokół niego i firma Visual Sensation przeniosła widzów niezwykły świat wyczarowany przez kolorowe lasery i ognie sztuczne.

Dodatkowo rzeźby powstałe podczas Śniegolepów zostały podświetlone kolorowymi lampami dając niezwykły efekt aż do późnych godzin nocnych.

Wielu gości i mieszkańców Szklarskiej wybrało się na wieczorne i nocne spacery aby podziwiać prace, które oświetlone były aż do godz. 23.00

Relacje z imprezy nadawało na żywo Radio Wrocław, materiał nagrywał również Program Trzeci Polskiego Radia i TV Wrocław. Ciekawostką była TV Kijów. Ich obecność na imprezie odzwierciedla zainteresowanie mieszkańców Ukrainy naszym regionem.

Sponsorami tegorocznej edycji Śniegolepów była Firma Bergson oraz Huta Julia z Piechowic.

Foto: MOKSIAL, P.Kaczmarski, T. Dyrcz