×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items


VI edycja Husqvarna Tour już za nami. W tym roku na starcie stanęło aż 70-ciu maszerów z Polski i Europy oraz prawie 1000 psów zaprzęgowych. 

Warunki pogodowe skutecznie utrudniały tegoroczne gonitwy. Od pierwszego dnia zawodów padał mokry śnieg. Maszerzy mieli do pokonania w ciągu 4 dni 150 km trasy - w ekstremalnych warunkach i śnieżycach. Startowali na saniach oraz na nartach. Największe zaprzęgi liczyły do 12 psich zawodników. W tym roku znowu gościliśmy najlepszych zawodników światowej sławy, którzy byli od początku faworytami tegorocznej edycji wyścigów. 

Pavel Pfeifer po raz czwarty z rzędu zajął pierwsze miejsce w kategorii generalnej wyścigów psich zaprzęgów Husqvarna Tour, pokonując dystans prawie 150 km w czasie 3h 55min. Jeden z najtrudniejszych, średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów zakończył się
w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach

W tym roku wyścig Husqvarna Tour rozgrywany był w formule „midowej” (4 etapy) i „sprinterskiej” (4 etapy). Ponadto, każda z formuł podzielona była odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu oraz klasa skijouring - 1-2 psy w zaprzęgu. Do pokonania  było prawie 150 km trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy.

Utrudnieniem był specjalny, piątkowy etap nocny, który jest unikatowym wydarzeniem na skalę europejską i jedynym takim etapem w Polsce. Cieszymy się, że po raz kolejny firma Husqvarna miała zaszczyt uhonorować zwycięzców tak trudnego, a jednocześnie pełnego pasji i widowiskowego wyścigu, którego tradycja w wielu miejscach zbiega się z jej historią.

Husqvarna pochodzi ze Szwecji, w której tradycja wyścigów psich zaprzęgów sięga wielu lat. Gratulujemy wszystkim ekipom, które wykazały się wspaniałym duchem sportowej walki! - powiedział Maciej Konieczny, reprezentujący Sponsora Głównego - firmę Husqvarna. 

Najlepsi z najlepszych…
VI edycja Husqvarna Tour już za nami. W tym roku na starcie stanęło aż 70-ciu maszerów z Polski i Europy oraz prawie 1000 psów zaprzęgowych. Warunki pogodowe skutecznie utrudniały tegoroczne gonitwy. Od pierwszego dnia zawodów padał mokry śnieg. Maszerzy mieli do pokonania w ciągu 4 dni 150 km trasy - w ekstremalnych warunkach i śnieżycach. Startowali na saniach oraz na nartach. Największe zaprzęgi liczyły do 12 psich zawodników. W tym roku znowu gościliśmy najlepszych zawodników światowej sławy, którzy byli od początku faworytami tegorocznej edycji wyścigów. 

Po raz czwarty Husqvarna Tour wygrał Pavel Pfeifer, reprezentujący Czechy i jego 12 psów Euro Husky. Pokonał on całą trasę w niecałe 4 godziny. Drugie miejsce zajął Karl Habermann z Niemiec - tracąc do lidera tylko 11 minut. Na podium stanął także Patrick Wirz z Szwajcarii - po raz pierwszy uczestniczący w Husqvarna Tour. W tej najtrudniejszej gonitwie nie stanęli na podium Polacy! Udało im się natomiast tryumfować w innych gonitwach w ramach Husqvarna Tour.

Byli to: Mateusz Surówka, Igor Tracz, Łukasz Paczyński oraz polska maszerka - Jolanta Kałat, która dodatkowo otrzymała nagrodę Fair Play. Na trasach i na steak-oucie (psi parking) wydarzyło się wiele ciekawych, trudnych i wzruszających zdarzeń. Znowu na Polanie Jakuszyckiej zapanował hałas, który tylko można przypisać psom, które tak bardzo się cieszą, że zaraz pobiegną! Tegoroczne zawody odwiedziło wielu kibiców, którzy mogli podziwiać ten piękny i widowiskowy sport, a zawodnicy i psy znowu wyjechali bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi! – podsumowuje tegoroczną gonitwę Marta Winiarek Miętus, rzecznik prasowy Husqvarna.

Najwięksi zwycięzcy, zachowania Fair Play, Polacy na podium…
Główna gonitwa Husqvarna Tour  - MID GENERAL
W klasie nielimitowanej (na zaprzęg składa się od 8 do 12 psów), najlepszy okazał się Pavel Pfeifer z Czech. Wszystkie etapy gonitwy pokonał w 3h 55min. Drugie miejsce zajął Karl Habermann z Niemiec - tracąc do lidera tylko 11 minut. Na podium stanął także Patrick Wirz z Szwajcarii z czasem 4h 12 min. Najdłuższy czas w tej klasyfikacji wyniósł prawie 9h 30 min.

Pierwsze miejsce w klasie limitowanej (od 4 do 6 psów) zajął Martin Vrtel z czasem 4h 31min - miał prawie 3 godziny przewagi nad najwolniejszymi zaprzęgami w tej kategorii. Drugie miejsce zajął Indres Daujotiene z Litwy z czasem gorszym od zwycięzcy tylko o 7 min. Trzecie miejsce na podium zajął Martin Bily z Czech (czas 4h 53 min).

W Skijouring-u zwyciężył Roman Cermak. Czech pokonał etapy gonitwy w czasie 4h 46 min. Pavel Janovsky był wolniejszy od zwycięzcy tylko o 44s!
Polska Maszerka Jolanta Kałat, na trasie pomogła innym maszerom i psom, mimo iż wiedziała, że stracony czas nie pozwoli jej na zajęcie pierwszego miejsca. Za taką postawę otrzymała nagrodę Fair Play.

Pozostałe gonitwy na krótszym dystansie z kategorii: SPRINT GENERAL wygrali:

Klasa nielimitowana:
Ruda Chlad (Czechy)
Mateusz Surówka (Polska)
Anna Bajer (Polska)

Klasa limitowana:
Jiri Tranka Junior (Czechy)
Igor Tracz (Polska)
Łukasz Paczyński (Polska)

Skijouring
Pavel Porubsky (Czechy)
Vaclava Kurikova (Czechy)
Renata Valkowa (Czechy)

Patroni honorowi
W tym roku honorowy patronat nad imprezą objęli: Tomasz Półgrabski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wojewoda Dolnośląski - Aleksander Marek Skorupa oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Rafał Jurkowlaniec.

Mamy oficjalną pocztówkę zawodów! – konkurs Husqvarna Tour 2012
W trakcie zawodów rozstrzygnięty przez Jury Husqvarna został również konkurs na zaprojektowanie oficjalnej pocztówki zawodów Husqvarna Tour. I miejsce w tegorocznym konkursie na pocztówkę zawodów Husqvarna Tour, zajął projekt wykonany przez Anetę Leśniak z Zespołu Szkół w Mszczonowie.

Wyróżnienia otrzymali:
6-letnia Natalia Filipiak z Dziekanowa Leśnego,
Tomasz Tomalik (lat 11),
12-letnia Michalina Ostrowska z Lublina,
Julia Żołędzka – uczennica III klasy szkoły podstawowej,
gimnazjalistka z Sochaczewa – Paulina Gajda,
Kasia Bucior z Zespołu Szkół w Mszczonowie
oraz Łukasz Kaczmarek – z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Pracę laureta oraz wyróżnienia, będzie można od 20 stycznia obejrzeć na tronie www.husqvarna.pl w zakładce: „Prasa”. Nagrody dla zwycięzcy oaz dla osób wyróżnionych zostaną wysłane pocztą.

Więcej informacji na temat Husqvarna Tour:  www.husqvarna.pl i www.borderrush.com