×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Niezwykłe, magiczne, szklane prace można było oglądać podczas wernisażu wystawy „Agatowe góry z Natury”, podczas którego zaprezentowano prace powstałe podczas warsztatów z mozaiki szklanej organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Szklarskiej Porębie w ramach programu Fabryka Szklarzy.

Inspiracją do powstania projektu była historia naszego miasta ściśle związana ze szklarstwem. A także ludzie, dla których ten wycinek dziejów naszego miasta jest niezwykle ważny.

Projekt dofinansowany  przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury +” zakłada w przyszłości wprowadzenie techniki witrażu, wypalania szkła w mobilnych piecach hutniczych czy powstanie szlaku „Śladem dawnych Hut”.

Fabryka Szklarzy zostanie opisana w publikacji NCK, a Ośrodek Kultury w Szklarskiej Porębie został zaproszony na międzynarodowe spotkania animatorów w Warszawie „Short Cut Europe” do zaprezentowania "Fabryki” . Wyróżnienie tym większe ,że podobne zaproszenie dostało tylko 20 Ośrodków Kultury w całej Polsce

Pierwszym etapem projektu były  warsztaty z mozaiki szklanej. Przez ostatnie 6 tygodni w Ośrodku Kultury w Szklarskiej Porębie tworzono magiczne obrazy pod czujnym okiem absolwentki ASP Edyty Kuli. 30 osób powoli oswajając się z kruchą materią  stworzyło niesamowite kompozycje. 

Efekt pracy  nierzadko zaskakiwał samych twórców, a wśród nich były dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Mozaika szklana bowiem to technika dającą nieograniczone możliwości twórcze.

Małe kolorowe szkiełka mogą przeobrazić się w piękny obraz. Szkło jest trudnym, ale wspaniałym tworzywem. Możliwości jakie stwarza jego wykorzystanie do pracy artystycznej działa niezwykle stymulująco na rozwój kreatywności, szczególnie u dzieci i młodzieży. Nawet dość przypadkowe połączenie kilku kawałków szkła daje zadowalający efekt i rozbudza fantazje oraz chęć dalszej, uczącej cierpliwości, pracy.

Podczas warsztatów  stworzono prace w czterech tematach: „Mój anioł ”, „Agatowe góry z natury”, „W zwierciadle kolorów ”, „ Mozaika jak legendarna bajka” .

Jednym z  nieodłącznych elementów projektu „Fabryka Szklarzy”, oprócz działań warsztatowych, był również  wykład Pana Tomasza Gondka, który spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.  Tematem wykładu oczywiście było szkło. Pan Tomasz Gondek opowiadał o swoich doświadczeniach i pierwszym kontakcie ze szkłem w latach dzieciństwa.

Jest hutnikiem,  związanym ze sztuką szkła odkąd pamięta. W  swoim życiu poświecił się pasji odtwarzania technik szklarskich, tak właśnie było w przypadku jednej  z bardziej skomplikowanych technik szklarskich -  millefiori (odmiana szkła dekoracyjnego o wzorze przypominającym kwiaty). Sztukę millefiori Pan Tomasz zastosował do wyrobu szklanych przycisków do papieru.

Dziś jest jednym z niewielu w Europie, a jedynym w Polsce człowiekiem który zna i stosuje sztukę millefiori. Z uwagi na spore zainteresowanie wykładem i  prezentacją wyrobów szklarskich, dzięki inicjatywie Pana Tomasza, „młodzi szklarze” będą mieli okazję tym razem na żywo zobaczyć hutników przy pracy i produkcję szkła, podczas wycieczki do huty.

Za bezpłatne udostępnienie uczestnikom projektu Huty Szkła „Julia” w Piechowicach serdecznie dziękujemy Pani dyrektor Agnieszce Blachecie.

Warsztaty mozaiki szklanej były na tyle inspirujące dla ich uczestników,że Ośrodek Kultury postanowił kontynuować je w przyszłym roku.

Mozaikę szklaną wyprodukowaną w  „Fabryce szklarzy” oglądać będzie można na wystawie do 17 listopada w Hotelu „Bornit”.

Zdjęcia: MOKSiAL