×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 

Po raz trzeci amatorzy grzybów i dobrej zabawy spotkali się na Międzynarodowych Mistrzostwach Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu.

O godzinie 11.00, w sobotę, 3 września, grupa zawodników wyruszyła w las pomiędzy Polaną Jakuszycką a Stacją Turystyczną „Orle”, w poszukiwaniu grzybów. Każdy zawodnik, przed udaniem się na grzybobranie, został oznakowany pieczęcią z wizerunkiem Ducha Gór, aby pod jego opieką bezpiecznie dotrzeć do mety. Najwyraźniej jednak Duch Gór był jeszcze w nastroju urlopowym, bo zapomniał o zapewnieniu urodzaju grzybów.

Na szczęście celem nadrzędnym mistrzostw jest integracja uczestników i dobra zabawa, a nic tak Polaków nie integruje, jak wspólna niedola, więc - pomimo braku grzybów -  nikt nie czuł się  zawiedziony.  Atrakcją dodatkową była obecność ekipy TVP Info, która od wczesnych godzin porannych nadawała program promujący Góry Izerskie, także nasze zawody w zbieraniu grzybów.

Na mecie, o godz. 14.00,  na  strudzonych grzybiarzy czekało już ognisko i poczęstunek, przygotowany przez gospodarza Stacji Turystycznej „Orle”, pana Stanisława Kornafela, a jury zajęło się oceną zbiorów.Tym razem dylematów nie było: miejsce pierwsze przypadło Panu Donatowi Pawłowskiemu, który pojawił się na mecie zawodów z dwoma borowikami oraz kilkoma podgrzybkami. Pozostałe miejsca zajęli: Justyna Mazurkieiwcz, Karolina i Dominik Jarek, Irena Rzemieniewska, Katarzyna Dul z dziećmi, Joanna Góralewicz, Joanna Osińska, Beata Zawadzka, Irena i Marian Ulanowscy, Izabela Broś.

Wszystkie zbiory zostały uhonorowane pięknymi okazami szklanych grzybów, które co roku przygotowuje na tę okazję „Leśna Huta”, a ponadto, każdy uczestnik otrzymał stosowny certyfikat, będący „uznaniem dla wiedzy, sprawności i efektywności w tropieniu przeróżnych okazów runa leśnego”.

Uzyskanie certyfikatu wiązało się z otrzymaniem miana któregoś z grzybów (np. Monetki bukowej, piestrzycy giętkiej, sromotnika bezwstydnego lub tęgoskóra pospolitego) i włączeniem do „nader szacownego grona starych grzybów i purchawek”. Certyfikaty co roku przygotowuje organizator, czyli Partnerstwo Lokalne na Rzecz Rozwoju Szklarskiej Poręby „Wspólnie dla Szklarskiej Poręby” i za każdym razem ich wręczanie stanowi najweselszy moment zawodów.

Najmłodsza uczestniczka otrzymała od Stanisława Kornafela nagrodę specjalną - wielki słoik miodu. To taka inwestycja w przyszłe pokolenia grzybiarzy...

Już teraz Partnerstwo Lokalne „ Wspólnie dla Szklarskiej Poręby”  zaprasza mieszkańców i turystów na przyszłoroczne, czwarte mistrzostwa w grzybobraniu. Nie możemy zagwarantować pogody, ani grzybów, ale na pewno zapewnimy świetną zabawę.

Tekst: Marzena Czarnecka
Zdjęcia: Andrzej Woźniak