×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Aura tego lata nie była sprzyjająca. Upalne dni były rzadkością. Jak tylko słonce zaświeciło od razu niebo przysłaniały deszczowe chmury.

Podobny scenariusz Duch Gór przygotował na Ogniste Zakończenie Lata -  imprezy podsumowującej letnie, artystyczne i kreatywne warsztaty plenerowe , które przez dwa miesiące wakacji codziennie po południami odbywały się na Skwerku Radiowej Trójki p.n. Moksialowisko 2011.

Na sobotę 27 sierpnia organizatorzy – Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej przygotował wiele atrakcji.

O 16.00 rozpoczęły pokazy wypalania  szkła w piecu Tomasza Gondka, lepiono w glinie, bawiono się w „fotowanie”, uczestniczono w ciekawych konkursach przygotowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej, malowano twarze i razem z czeskimi artystami tworzono kolorową biżuterię.

Mieszkańców i gości intrygowały pochodnie drwala – rozpalone drewniane pale dawały niezwykły efekt. W planach był spektakl ognia Teatru Prawdziwego z udziałem szczudeł i elementów pirotechniki, a także puszczanie lampionów, gdy niebo przysłoniły stalowe chmury, zerwał się zimny wiatr i rozpoczęła się ulewa.

Goście zachęceni dobrą zabawą długo czekali pod namiotami na łaskawy gest Ducha Gór zmieniającego nieprzychylna aurę. Niestety deszcz rozpadał się na dobre i pokrzyżował plany organizatorów.

MOKSIALOWISKO jednak to działania, które trwały aż 6 tygodni. Od 11 lipca codziennie od poniedziałku do piątku od 15.00 do 19.00 na Skwerku Radiowej Trójki mieszkańcy i goście Szklarskiej Poręby mieli okazje uczestniczyć w niezwykłych artystycznych spotkaniach z malarstwem, fotografią, filmem , ceramiką, mozaiką szklaną, teatrem.

To tu dorośli i dzieci mogli stworzyć swój własny film animowany, nauczyć się tańca afrykańskiego,trudnej sztuki chodzenia na szczudłach, poznać tajniki fotografii otworkowej, samemu wykonać mozaikę ze szkła, ulepić w glinie co tylko w duszy zagra czy obejrzeć pod gwiazdami niezwykle interesujące projekcji kina Niezależnego i amatorskiego KAN i skorzystać z wielu innych ciekawych propozycji.

Plenerowe warsztaty na Skwerku Radiowej Trójki MOKSIAL po raz pierwszy zorganizował rok temu. Zostały bardzo ciepło odebrane przez ich uczestników. Wielu powróciło na Moksialowisko w tym roku. Wśród nich byli goście , którzy specjalnie wybrali Szklarską Porębę jako cel wakacyjnego wypoczynku z myślą o tym, że po górskich wędrówkach  mogą uczestniczyć w ciekawych  warsztatach, często niedostępnych w miejscu ich zamieszkania.

Organizatorzy pragną złożyć szczególne podziękowania wszystkim osobom i organizacjom bez których MOKSIALKOWISKO nie miałoby tak sympatycznej atmosfery.: Partnerstwu Lokalnemu - Wspólnie dla miasta, Centrum Edukacji Ekologicznej, Nadleśnictwom Szklarskiej Poręby i Świeradowa Zdroju, Mennicy Sudeckiego Bractwa Walońskiego, Dyrektorowi Hotelu Bornit Panu Robertowi Szuberowi, organizatorom KAN czyli Kina Amatorskiego i Niezależnego, Telewizji Internetowej Szklarnia TV, pensjonatowi „Raad Na Uroczysku” i Pani prof. Marcie Benke – Gajda.

Podziękowania należą się wspaniałym instruktorom warsztaty były twórcze i zajmujące dla ich uczestników : Edycie Kulli, Monice Krakowskiej, Waldemarowi Wnęk – Siewierskiemu, Karolinie Stańczak, Grzegorzowi Sidorowiczowi, Mariuszowi Raźnemu i  Zespołowi Tiriba, Aleksandrze Zając, Muksi, Studentom Wydziału ASP z Wrocławia i Gdańska , Tomaszowi Gondkowi.

Koniecznie wymienić też należy młodych mieszkańców Szklarskiej Poręby, którzy jako wolontariusze wspierali przez 7 tygodni artystyczne działania na Radiowym Skwerku Trójki. Z dużą doza entuzjazmu organizatorom pomagali : Karolina Janiewska, Joasia Ulanowska, Kasia Ulanowska Ania Leszcz, Gabrysia Zając, Szczepan Zając i Kuba Zając.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Zobacz co działo się w trakcie MOKSIALOWISKA 2011: