×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items


Przez 5 dni na Skwerku Radiowej Trójki można było przeżyć przygodę z ceramiką artystyczną.

W glinie, pod okiem absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, lepili mieszkańcy Szklarskiej Poręby i goście spędzający pod Szrenicą wakacje. Warsztaty odbywały się pod merytoryczną opieką profesor Marity Benke – Gajdy, która była pełna uznania dla efektów pracy uczestników spotkań.

A jest to niezwykła pochwała z ust artystki, która tworząc w glinie doczekała się około 80 wystaw indywidualnych i 100 zbiorowych niemal na całym świecie. Jest również wykładowcą na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie i  laureatką wielu prestiżowych nagród artystycznych.

Kulminacją i uroczystym zakończeniem spotkań było rozpalenie dwumetrowego ceramicznego pieca węgierskiego z cegły szamotowej. Włożone do środka prace zasypane koksem wypalały się  przez dwie doby. Ponieważ piec ma konstrukcje ażurową proces ten był bardzo widowiskowy, szczególnie wieczorem i nocą. Rozżarzony piec dawał niezwykły wizualny efekt.

Wypalaniu prac w piecu towarzyszyła wystawa dokumentacyjna twórczości prof. Marity Benke- Gajda i studentów ASP Wydziału Rzeźby w Krakowie.

Spotkania z ceramiką w centrum miasta trwały do 20 sierpnia. Wszyscy, którzy dalej chcieliby zgłębiać technikę tworzenia w glinie mogą wziąć udział w warsztatach twórczych w ceramicznym „Uroczysku”.

W pensjonacie Raad od 22 do 28 sierpnia codziennie od godziny 10.00 do 16.00 będzie można pod okiem najlepszych artystów zapoznać się z lepieniem z masy plastycznej, tworzeniem ceramiki artystycznej i użytkowej,  procesem technologii ceramiki i zdobieniem i szkliwieniem prac.

 Organizatorem ceramicznych warsztatów plenerowych jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej oraz Pensjonat "Raad na Uroczysku".

Spotkania z ceramika to kolejne działanie  w Szklarskiej Porębie ukazujące niezwykły  potencjał artystyczny drzemiący w naszych mieszkańcach i gościach odwiedzających nasze miasto.

W Pensjonacie Raad od lat odbywają  się krajowe i międzynarodowe plenery ceramiczne z udziałem artystów z Polski i Niemiec. Nasi goście zza zachodniej granicy nazywają Szklarską Porębę magicznym miejscem i podkreślają, że  artystyczny klimat naszej miejscowości inspiruje ich i zachęca do pracy

Szklarska Poręba, to jedyne po Kazimierzu nad Wisłą miasto z Polski należące do elitarnej Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych Euro –Art.

W 2005 roku została przyjęta do grona kolonii artystycznych  nie tylko ze względu  na  tradycje historyczne tradycje artystyczno – literackie, ale również dlatego jest nadal kolonią żywą, zamieszkałą przez działających i znanych artystów, poetów, ludzi kultury.

Pod Szrenica nadal pielęgnowane są również tradycje szklarskie . Co roku odbywa się  Ekoglass Festiwal - Polsko-Czeski Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego czyli kreatywne spotkanie hutników i artystów szkła z Polski i z Czech, podczas którego powstają wspaniałe i unikatowe dzieła.

Dodatkowo ideą tego artystycznego wydarzenia jest dbałość o ochronę środowiska, dlatego wszystkie formy szklane tworzone podczas festiwalu wykonane są z ponownego wytopu stłuczki szklanej.

Szklarska Poręba to miejsce, gdzie piękno krajobrazu uwrażliwia twórców i odbiorców na sztukę na najwyższym poziomie. (A. Kaczmarska)