×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

44 Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej za nami.

Tegoroczna edycja  OTGPS  odbyła się pod znakiem znamienitych jubileuszy.  W piątkowe popołudnie znakomitym koncertem uhonorowano 35 - lecie Piotra Bakala.

Miłośnikom piosenki z tekstem nie trzeba tego wykonawcy przedstawiać. Jest poetą i bardem, autorem, kompozytorem i piosenkarzem, a także organizatorem koncertów i festiwali, tłumaczem, dziennikarzem, autorem audycji radiowych.

Rok temu podczas Giełdy wygrał  plebiscyt w koncercie „Nowe dzieła starych twórców”.  W tym koncercie biorą udział twórcy, którzy startowali w zeszłych latach w przesłuchaniach konkursowych. Rok temu najwięcej głosów padło na „Kosmopolityczną piosenkę turystyczną” Piotra Bakala. Na pamiątkę tego faktu otrzymał statuetkę „Złotej Rypki 2010”. (źródło: http://www.piotrbakal.com/)

Wieczorny  sobotni koncert, który tradycyjnie już gromadzi największa publiczność, był w tym roku wyjątkowym wydarzeniem. Obchodzono bowiem 40 rocznicę powstania Wolnej Grupy Bukowina. Szklarska Poręba i Baza Pod Ponurą Małpą to najlepsze miejsce z możliwych do świętowania tego budzącego szacunek jubileuszu. Wolna Grupa Bukowina bowiem właśnie tutaj debiutowała przed 40 laty. 

Teksty ich piosenek są świetnie znane nie tylko Szarym Łosiom – czyli najstarszym uczestnikom Giełdy , ale wielbicielom piosenek „z tekstem” w całej Polsce. W uznaniu ich zasług  po raz pierwszy w historii, przyznano  tytuł Ambasadora Muzycznego Szklarskiej Poręby właśnie grupie Wolna Grupa Bukowina.

Specjalne wieńce z walońskich ziół w dowód uznania członkom zespołu: Grażynie Kulawik, Wacławowi Juszczyszynowi, Wojciechowi Jarocińskiemu, Wojtekowi Maziakowskiemu , Krzysztofowi Żesławskiemu i Michałowi Polakowi założył na głowy  Marek Niedźwiecki z Programu III Polskiego Radia.

Oprócz koncertów i przesłuchań konkursowych jak co roku Giełdzie towarzyszyły różne imprezy. Na Skwerku Radiowej Trójki odbył się konkurs „Od Przedszkola do Giełdola czyli Giełda Dzieciom". Co roku budzi on nie mniejsze emocje niż konkursowe  występy dorosłych. A każdy z wykonawców nagradzany jest owacjami, jakich nie powstydziłby się najlepszy dorosły uczestnik Giełdy.

W sobotnie popołudnie w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada uczestnicy Giełdy wystąpili dla gości i mieszkańców Szklarskiej Poręby podczas koncertu „Giełda Miastu”. Tuż po nim podjęto kolejna próbę pobicia Gitarowego Rekordu Świata w Zespołowym Wykonaniu Hitu Turystycznego Pod Gołym Niebem do piosenki „Rzeka”. 

Muzykę  autorstwa Wojciecha Jarocińskiego  z Wolnej Grupy Bukowina zagrano na ponad 30 gitarach, a śpiewała cała publiczność zgromadzona na Esplanadzie. Bo tak naprawdę nie o ilość  tu chodzi lecz o radość ze wspólnego grania i śpiewania.Bowiem na Giełdzie najbardziej liczy sie uczestnictwo. To bodaj ostatni taki festiwal w Polsce, na którym nie ma biletów wstępu. To święto turystycznej piosenki z tekstem i jej miłośników.

Kolejna 45 edycja Giełdy już za rok. Giełdo trwaj ! (tekst   i foto A. Kaczmarska)