×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W sobotę 16 lipca, podczas rocznicowego spotkania przy mostku na Izerze, odbyło się oficjalne zamknięcie IV międzynarodowego pleneru szkła artystycznego „Ekoglass Festiwal 2011”, którego dokonał Igor Wójcik, kurator tego jakże ciekawego i ważnego dla Szklarskiej Poręby przedsięwzięcia.

Podczas uroczystego zamknięcia festiwalu obecni byli twórcy szkła artystycznego z Polski i Czech, którzy brali udział w jego tegorocznej edycji.

Do wieczora w stacji turystycznej Orle można było obserwować pracę hutników przy dwóch plenerowych piecach przeznaczonych do wytopu szkła, z których jeden obsługiwał Tomasz Gondek ze Szklarskiej Poręby, a drugi studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na kiermaszu można było nabyć barwną szklaną biżuterię autorstwa studentek wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oferowaną po wyjątkowo przystępnych cenach.

Ideą „Ekoglass Festiwal” jest dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego zanieczyszczeniem poprzez recyklingowe wykorzystanie stłuczki szklanej do ponownego wytopu.

Godnym podkreślenia jest fakt, że impreza powstała i odbywa się w Szklarskiej Porębie - miejscowości, w której szczególną wagę przywiązuje się do ekologii, a także kultywowania hutniczych tradycji. Kierując się tymi założeniami cyklicznie od 2008 r. zawsze w pierwszych dwóch tygodniach lipca do Szklarskiej Poręby przyjeżdżają wybitni twórcy szkła artystycznego.

Ich miejscem pracy była przez lata „Leśna Huta” mistrza Henryka Łubkowskiego, z czasem organizowane zostały też równoległe warsztaty w pobliskiej hucie „Julia” w Piechowicach, a ostatnio w hucie Martina Stefanka w czeskiej miejscowości Desna.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją festiwalu objęli: Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego R.P., prof. Václav Riedlbauch - Minister Kultury Republiki Czeskiej, Jerzy Łużniak - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Grzegorz Sokoliński - Burmistrz Szklarskiej Poręby.

Głównymi organizatorami festiwalu był wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Miasto Szklarska Poręba. Projekt zrealizowany został dzięki pomocy licznych sponsorów, a znaczące dofinansowanie uzyskał z Funduszu Wyszehradzkiego.

Turyści i mieszkańcy miasta mogli podglądać artystów szkła przy pracy na Skwerku Radiowej Trójki, gdzie powstawały prace w technice witrażu i wykonywane na palnikach gazowych. Czytaj więcej o plenerowych pokazach technik szklarskich.

Równolegle z tym wydarzeniem w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie prezentowana jest do końca lipca 2011 r. wystawa prac powstałych podczas ubiegłorocznego pleneru „Ekoglass Festiwal 2010”. (Przemysław Wiater )