×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W  belgijskim Tervuren od 29 kwietnia do 19  czerwca 2011 roku miała miejsce wystawa Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych „EuroArt” zatytułowana  „Water in de kunst”- „Woda w sztuce”.

"EuroArt” jest to organizacja zrzeszająca europejskie ośrodki – kolonie artystyczne.  Powstała w Brukseli pod patronatem Parlamentu Europejskiego w 1994 r. Należą do niej miasta i organizacje artystyczne z 21 krajów europejskich: Francji, Holandii, Belgii, Niemiec, Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Włoch, Anglii, Austrii, Polski, Litwy, Węgry, Rumunii Grecji, Hiszpanii, Islandii, Irlandii i Rosji.

Nawiązując do bogatych tradycji artystycznych Szklarska Poręba w 2005 r. , jako drugie po Kazimierzu nad Wisłą polskie miasto, została przyjęta do tej elitarnej organizacji.

W belgijskiej wystawie wzięło udział 28 różnych instytucji artystycznych z wielu krajów, a z Polski z muzum Kazimierza nad Wisłą i ze Szklarskiej Poręby. Zaprezentowano dzieła dawnych mistrzów, jak i prace współczesnych artystów. Dla Szklarskiej Poręby nie było to zadanie łatwe, gdyż nasza miejscowość leży w górach, które to są główną inspiracją dla twórców, a nie ujęta w temacie belgijskiej wystawy programowa woda.

Muzeum Karkonoskie przedstawiło obraz Kateriny Kosack (1872-1945) przestawiający stawy w Śnieżnych Kotłach oraz Artura Wasnera (1887-1939) z wiosennym potokiem na tle panoramy Śnieżnych Kotłów. Zaprezentowane zostały również prace współczesnych karkonoskich artystów: Krzysztofa Figielskiego, Teresy Kępowicz, Janusza Motylskiego i Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz, wszystkie oczywiście poświęcone wodzie.

Wystawa „EuroArtu” opatrzona została starannie wydanym, obszernym katalogiem, w którym zamieszczono reprodukcje prezentowanych prac z opisem historii karkonoskiej kolonii artystów.

Jest to doprawdy promocja naszego miasta w dziedzinie kultury na najwyższym europejskim poziomie, którą słusznie powinniśmy się szczycić. Być może belgijska wystawa w jeszcze większym niż dotychczas stopniu przyczyni się do propagowania hasła „Szklarska Poręba-kolonią artystów”(Przemysław Wiater)

W historii sztuki i literatury znane są wyjątkowe miejsca - kolonie artystyczne, w których grupowali się artyści czy pisarze, by móc czerpać twórcze inspiracje z szeroko pojmowanego krajobrazu, rozumianego tak w sensie geograficznym, jak i kulturowym. Czytaj więcej o kolonii artystów w Szklarskiej Porębie.