×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

10 lutego  w renesansowych wnętrzach renomowanej Willi Decjusza w Krakowie otwarta została kolejna z edycji wystawy EKOGLASS FESTIWAL 2010.

Na wystawie prezentowane są unikatowe prace, które powstały podczas trwania tego międzynarodowego festiwalu szkła artystycznego lipcu 2010 r. w „Leśnej hucie” Szklarskiej Porębie i w hucie szkła Martina Štefánka w pobliskiej Desnej w Czechach.

 Ideą tego artystycznego wydarzenia jest dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego zanieczyszczeniem poprzez recyklingowe wykorzystanie stłuczki szklanej do ponownego wytopu.

Godnym podkreślenia jest fakt, że impreza odbyła się w Szklarskiej Porębie - miejscowości, w której szczególną wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego.

W ubiegłorocznej edycji wzięli udział obok artystów, hutmistrzów i technologów z Polski i Republiki Czeskiej, również twórcy ze Słowacji. Głównymi organizatorami festiwalu był wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Miasto Szklarska Poręba. Projekt zrealizowany został dzięki pomocy licznych sponsorów, a znaczące dofinansowanie uzyskał z Funduszu Wyszehradzkiego.

W wernisażu wzięli udział Edwin Petrykat, pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds dialogu ze środowiskami twórczymi i artystycznymi regiony, prof. Mirosław Kociński, dziekan Wydziału Szkła i ceramiki wrocławskiej ASP, z-ca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a ze strony miasta Szklarskiej Poręby z-ca Przewodniczącej Komisji ds Społecznych dr Przemysław Wiater, a także uczestnicy pleneru - artyści z Polski, Czech i Słowacji.

W Krakowie wystawa trwać będzie do 1 marca. Następnie odwiedzi Chorzów, Katowice i czeską Pragę, aby powrócić w lipcu 2011 r. do miejsca, w którym powstała – do Szklarskiej Poręby. Będzie tutaj prezentowana w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów podczas kolejnej, lipcowej edycji tego doprawdy niezwykłego festiwalu.
Przemysław Wiater