×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Duch Gór był tematem przewodnim w tegorocznych Mistrzostwach w Rzeźbie ze Śniegu i Lodu, które odbyły się 5 lutego w Szklarskiej Porębie.

Choć ŚNIEOLEPY nazwano „Z Duchem Gór – Karkonoska Zimowa Rzeźba” władca Karkonoszy nie ułatwił zawodnikom zadania. Plusowa temperatura i porywisty wiatr nie sprzyjały tego dnia twórczej pracy z zimową materią.

Aura sprawiała, że wiele ekip musiało skorygować pierwotne projekty. Trudno było rzeźbić szczegóły, które szybko traciły swój kształt i rozpływały się w dodatniej temperaturze. Mimo to uczestnicy Mistrzostw się nie poddawali.

 

Przez blisko sześć godzin łopatami, kielniami, szpachelkami i piłami elektrycznymi pracowali w śniegu i lodzie aby stworzyć najbardziej oryginalną i najładniej wykonanej śniegową figurę.

Amatorzy do dyspozycji dostali 6 pryzm ze śniegu, a artyści 4 lodowe bloki. Sześciany o wielkości 1,5 m x 1,5 m x 1,5 m dawały duże pole do popisu.

Konkursowi towarzyszyły koncerty, występy oraz zabawy i konkursy dla publiczności. Muzyczną oprawę imprezy zapewnili dj-e oraz zespoły muzyczne: "W tym sęk" i "GEIZA BENDIG TRIO".

 

Turyści i mieszkańcy Szklarskiej Poręby zafascynowali przyglądali się pracy zawodników. W lodzie artyści wykuwali postać Ducha Gór. Ponieważ władca Karkonoszy jest kapryśny i zmienny każda z ekip mogła ukazać go w innym wcieleniu.

Najwięcej uwagi przykuła rzeźba Lodowej Drużyny z Poznania „Zły Duch Gór”.
Praca ta również najbardziej spodobała się jury, które jej autorom przyznała pierwsze miejsce. Zły Duch Gór to niezwykle sygustywne przedstawienie Pana Karkonoszy wykonane w bardzo profesjonalny sposób. Wszyscy zresztą oczekiwali tak spektakularnego efektu pracy Lodowej Drużyny, która jest przecież Mistrzami Świata w Artystycznym Rzeźbieniu w Lodzie !

 

Zwycięzcy w kategorii profesjonaliści:

 

  • I m-ce „Zły Duch Gór” Lodowa Drużyna z Poznania (kapitan Augustyn Robert Burkat)
  • II m-ce „Duch Gór zjeżdżający na nartach” - Ijrka z Czech (kapitan Jiri Kaspar)
  • III m-ce „Dobry Duch Gór chroniący narciarzy” - Gazer z Czech (kapitan Jiri Ganzer)
  • IV m-ce „Proekologiczny Duch Gór” - Grzesiek i Maciej ze Szklarskiej Poręby (Grzegorz Pawłowski i Marciej Wokan)

Artyści amatorzy mieli większą dowolność w wyborze tematu. Z śnieżnej pryzmy mogli wyczarować wszystko co im fantazja podsunęła.

Najpiękniejsza i najbardziej oryginalna w ocenie jury, ale również publiczności, która mogła oddawać swe głosy, była rzeźba pod znamiennym tytułem „Tajemnica” ekipy Jaromirów ze Szklarskiej Poręby.

Dodać tu należy, że wena twórcza Jaromirom dopisuje od kilku lat, ponieważ również we wcześniejszych edycjach ŚNIEGOLEPÓW byli nie do pokonania.

 

Zwycięzcy w kategorii amatorzy:

 

  • I m-ce „Tajemnica” Jaromiry ze Szklarskiej Poręby
  • II m-ce „Nasza babcia kochana” Kolorowe Łapy z Brzegu
  • III m-ce „Królowa śniegu” Zagryźlaki ze Zgorzelca
  • IV m-ce „Krajobraz Gór” Benda z Czech
  • V m-ce „Czuwający Duch Gór” TPD Ekipa na 102 z Góry Śląskiej
  • VI m-ce „Puchar” Górocholicy.pl

Powstałe rzeźby wieczorem przepięknie podświetlane zostały światłem typu LED, które nadało figurom zupełnie nowego wymiaru wizualnego.

Brawami licznie zgromadzonej publiczności nagrodzono również wieczorny „Spektakl światła - czyli multimedialny pokaz laserów” kończący Mistrzostwa w Rzeźbie ze Śniegu i Lodu. 

 

Na tle ciemnych świerków, otaczających miejsce, w którym tworzono rzeźby, za pomocą laserów wyczarowano olbrzymiego Ducha Gór. Sam pokaz trwał kilkanaście minut zabierając publiczność w świat fantazji pełen światła i dźwięku.

O ŚNIEGOLEPACH w Szklarskiej Porębie i atrakcjach naszego miasta tego dnia spod Szrenicy donosiło wiele ekip telewizyjnych i radiowych. Wśród nich byli : TVN 24, TVP, TV Karkonosze, Super Stacja, Polskie Radio Wrocław, Muzyczne Radio, portal Góry Izerskie.


Partnerem medialnym byli: Program III Polskiego Radia i Nowiny Jeleniogórskie.

Imprezę zorganizował Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej przy udziale Referatu Promocji Miasta. 

 

Zapraszamy za rok na kolejną edycję ŚNIEGOLEPÓW – jedyną taka imprezę w Polsce! To świetna zabawa nie tylko dla tych, którzy w pięknych karkonoskich plenerach mają szansę wykuwać artystyczna wizję w śniegu i lodzie, ale i dla publiczności podziwiającej zimowe dzieła.

Tekst: Anita Kaczmarska, foto.A. Kaczmarska, P. Kaczmarski, Referat PM

Projekt „Z Duchem Gór – karkonoska zimowa rzeźba“ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. 

 

Więcej w galerii Inter Pele