×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, dobrych humorach i muzyce kwintetu Filharmonii  Dolnośląskiej 22 stycznia 2011 roku dokonano oficjalnego otwarcia nowej kolei linowej na Szrenicę.

„Karkonosz Ekspress”, ku uciesze narciarzy z całej Polski, działa już od połowy grudnia. Nowa sześcioosobowa  kanapa to najnowocześniejsza tego typu kolej liniowa w Polsce. Dzięki niej miłośnicy dwóch desek mogą korzystać z nartostrad na Szrenicy tak długo jak im kondycja pozwoli, bez zbędnych przerw w kolejce.

Jak obliczono, w sprzyjających okolicznościach pogodowych, Lolobrygidę  (najdłuższą nartostradę w Polsce) w ciągu dwóch godzin można pokonać ośmiokrotnie.

Uroczystość otwarcia poprowadził Henryk Sytner dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele firmy Arlbreger Bergbahnen AG :dr Walter Thöny i Alfred Greiderer,  Sudety Lift  Andrzej Kucharczyk, burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński i Starosta Jeleniogórski Jacek Włodyga. „Karkonosz- Ekspress” został również poświęcony przez jego ekscelencję Ks. Biskupa Stefana Cichego.

Jak powiedział dr Walter Thöny: „... Jesteśmy dumni, że wybudowaliśmy na stokach Karkonoszy jeden z najnowocześniejszych wyciągów w Europie”...

Norbert Benderer z firmy Doppelmayer Austria dodał „... nie dość , że wyciąg niczym nie ustępuje najnowocześniejszym kolejom linowym, to dodatkowo został postawiony w bardzo krótkim czasie. Prace budowlane trwały  bowiem od połowy lipca do początków grudnia. W dodatku mieliśmy po drodze  kilka utrudnień jak olbrzymie skały, których nie ruszaliśmy ze względu na walory przyrodnicze...”.

O przyrodzie, a właściwie o jej ochronie, mówił również burmistrz Szklarskiej Poręby. ...”Nikomu tak bardzo nie zależy na ochronie przyrody jak tutejszym mieszkańcom . Są oni bowiem pod codziennym urokiem Karkonoszy. Tego piękna nie chcą zniszczyć ani ze względu na siebie, ani ze względu na gości, którzy oprócz aktywnego wypoczynku pargną obcowania z niesamowitym krajobrazem i przyrodą Karkonoszy...”.

W granicach zdrowego kompromisu, między oczekiwaniami narciarzy a miłośnikami niezmienionej przyrody, planowane są więc nowe inwestycje na Szrenicy. Już w tym roku powstanie nowe ujęcie wody na Hali Szrenickiej, co umożliwi naśnieżanie w wyższych partiach gór.

Poszerzone zostaną nartostrady FIS i Lolobrygida oraz Śnieżynka. W następnych latach planowana jest modernizacja dotychczas działającego wyciągu krzesełkowego.

Uroczystości otwarcia towarzyszyło wiele atrakcji. Narciarze, którzy chcieli sprawdzić swe umiejętności mogli wziąć udział w Pucharze Radiowej Trójki w Narciarstwie Zjazdowym.

Do zmagań stanęli nie tylko mieszkańcy Szklarskiej Poręby, ale również słuchacze III Programu Polskiego Radia z całej Polski w tym: z Warszawy, Zduńskiej Woli, Siedlec czy Szczecina .

Trasa zjazdu ustawiona została na nartostradzie „Puchatek”. „Forlauferem" był Henryk Sytner.  Aby uzyskać dobre miejsce zawodnicy już na starcie musieli dobrze się rozpędzić, a później w pozycji zjazdowej walczyć o jak najlepszy czas. czytaj więcej...

Tego dnia przewidziano również inne atrakcje, jak chociażby pokazy „free stylingu” w kajakarstwie. Dwóch nieustraszonych zawodników z Karkonoskiego Klubu Kajakarskiego dało popis możliwości jakie daje pływanie kajakiem.

W lodowatej wodzie, w stawie nieopodal dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, można było zobaczyć wyskoki z wody, kołowrotki , a nawet, choć trudno w to uwierzyć, stanie w wodzie z kajakiem prostopadle ustawionym do tafli wody.
Mrożącego krew zimna nie bali się również strażacy z OSP w Szklarskiej Porębie, którzy zaprezentowali sposoby wyciągania człowieka spod lodu. Dodać tu tylko należy, że na powierzchni wody  było około - 6 st. Celcjusza.
 
Dzięki Szkole Górskiej Wyrypa, można było również spróbować pod okiem instruktora marszów na rakietach śnieżnych , a także  ślizgów na nartach skiturowych.

Stoki Karkonoszy, ze swym specyficznym klimatem, świetnie się przecież nadają się do uprawiania narciarstwa skiturowego i skialpinizmu.

Ta forma aktywnego wypoczynku jest wspaniałą propozycja dla piechurów lubiących zdobywać zimą górskie szczyty i umiejących jeździć na nartach.

Wszyscy, którzy 22 stycznia postanowili aktywnie spędzić czas na nartach w Szklarskiej Porębie i wykupili karnety narciarskie na wyciągi SkiAreny Szrenica dostali również po małym upominku.

Była nią zawieszka, popularnie zwana smyczą, z narciarską pomadką. Uśmiech bowiem, który sam ciśnie się na usta po wjechaniu na szczyt Szrenicy, musi być zimową porą dobrze chroniony.

Tekst:Anita Kaczmarska , foto: A. Kaczmarska, Z.Trylański, MOKSiAL