×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Jak zrobić witraż albo na czym polega dmuchanie szkła? Tajniki szklarskich technik można było poznać podczas kolejnego Ekoglass Festiwalu, który w lipcu odbywał się w Szklarskiej Porębie. Tym razem artyści z Polski i Czech przypominali tradycje hutnictwa szkła w mieście i regionie.

W ramach Festiwalu Ekoglass odbywały się pokazy artystyczne przy piecach hutniczych, otwarte dla publiczności warsztaty witrażowe i palnikowe.  W sobotę tradycyjnie artyści szklarze byli obecni również w Stacji Turystycznej Orle oraz na mostku granicznym na Izerze. Tam  podczas pikniku integracyjnego  spotkali się uczestnicy Festiwalu i mieszkańcy miejscowości przygranicznych przy muzyce czeskiej orkiestry dętej tzw. dechovki.

Artystów z ASP Wrocław można było podziwiać przy pracy równiezż podczas Święta Kolei Dolnosląskiej, które odbyło się tydzień wcześniej. Zaś w Muzeum Karkonoskim można obejrzeć wernisaż wystawy poplenerowej Ekoglass 2011.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Pleneru Szkła Artystycznego EKOGLASS FESTIWAL trwała od 6 lipca. Wzięło w niej udział wielu artystów szklarzy z obu stron granicy. Przy pracy spotkać ich można było zarówno w Szklarskiej Porebie, w Jeleniej Górze, Piechowicach i jak i w czeskiej Desnej.

Dzięki polsko-czeskiej transgranicznej współpracy Festiwal Ekoglass daje wyjątkową możliwość rozwoju oraz wymiany wiedzy i doświadczeńpomiędzy artystami, hutmistrzami i technologami szkła z Polski i Republiki Czeskiej.

Ważnym aspektem Festiwalu jest także konfrontacja postaw twórczych artystów młodych i tych doświadczonych, projektantów i profesorów.

Festiwal jednak przede wszystkim przypomina zarówno mieszkańcom jak i turystom  o niezwykle silnych tradycjach  szklarskich scalających nasz region.