×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Ponad 30 mieszkańców Szklarskiej Poręby wzięło udział w jednej z najstarszych imprez w Czechach.

Święto Ducha Gór w Harrachovie odbywa się już od 60 lat. Impreza ta ma niezwykłą tradycję i klimat. Jej najważniejszym elementem jest parada główną ulicą miasta, na czele której jedzie Duch Gór. Za nim podąża wiele barwnych postaci jak np. czarty z górującej nad Harrachovem Czarciej Góry, pomagające Karkonoszowi w dopilnowaniu porządku w górach. W tym dniu zresztą przebiera się większość mieszkańców Harravova.

Na paradzie zobaczyć można było m.in. „seksowne diablice”, „przybyszów z kosmosu” , „monster rodzinę” i wiele, wiele innych zabawnie przebranych, świetnie bawiących się Czechów. W tym roku na czeskie Święto Ducha Gór przyjechali również Retro-zawodnicy i Walończycy z Szklarskiej Poręby. Zaproszenie władz Harrachova wypłynęło dzięki świetnej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej podczas organizacji Ski Retro Festiwalu. Harrachov był bowiem partnerem projektu, na który MOKSIAL wywalczył dotację ze środków unijnych w Euroregionie Nysa.

 

Po paradzie wszyscy przeszli na plac pod skoczniami, na którym organizatorzy przygotowali szereg atrakcji jak pokazy kowalstwa, zabawy dla dzieci, stoiska z czeskimi przysmakami i wiele innych ciekawostek. Również i tutaj zaprezentowała się Szklarska Poręba. MOKSiAL razem z Hotelem Bornit zorganizował stoisko, na którym przeprowadzono degustacje polskiej kuchni.

Kucharze Bornitu przygotowali przepyszny żurek i bigos. Czesi ustawiali się w długiej kolejce, szybko bowiem rozniosła się fama o wyjątkowych walorach smakowych tych potraw. Na stoisku rozdawano również ulotki i prezentowano po czesku walory polskiej strony Karkonoszy i Gór Izerskich.


Na koniec starościna Harrachova zaprosiła wszystkich gości ze Szklarskiej Poręby na obiad. Podkreśliła dobrą współpracę podczas Ski Retro Festiwalu i wyraziła nadzieję ,że w przyszłości Szklarska Poręba i Harrachov organizować będzie wiele wspólnych projektów.


foto: MOKSIAL, Anna Potrzeszcz