×

Notice

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Opowieści o kobiecości

Opowieści o kobiecości

From 30.10.2022 18:00 until 30.10.2022 20:00

At Dworcowa 1

Categories: Spektakl

Hits: 1649

Rate:

Pewnego razu trzy kobiety spotkały się w pewnym miejscu i zaczęły mówić. Póki mówiły — istniały. Wiedziały, że gdy ich opowieść się skończy, skończą się też one.

„Pomysł na spektakl Czarownice narodził się z troski o język, jakim mówi się dziś o kobiecości. Z poczucia, że jest wciąż niewygodny, dziwaczny i groźny — jak czarownice”, zdradzają kulisy autorki.

Nasze protagonistki: trzy różne archetypy dotknięte innymi problemami, trzy odmienne historie poddane osądowi. Jeśli okaże się, że historyjka nie bierze, nie jest warta słuchania. Jeśli słuchacze skwitują: zwykła czarownica — wtedy wyrok się spełni. Wtedy nikt nie będzie ciekaw końca historii.
Trzy czarownice, niezależnie od podziałów, solidaryzują się by odbyć sabat nad światem pełnym nienawiści, przemocy i poniżenia wobec kobiet.

Dzięki tekstowi Magdaleny Drab próbują złożyć jakoś swój kobiecy świat — choćby na moment, choćby prowizorycznie na jeden oddech. W samotności, beznadziei, smutku chcą sklecić go z pieśni, rozmowy, byciem ze sobą — z tego całego badziewia wokół siebie stworzyć rytuał.

Spektakl kierowany jest głównie do kobiet, bo jak twierdzą autorki — w szczególności damska część społeczności pada ofiarą stereotypizacji i norm narzucanych przez społeczeństwo.
„Czarownice” tworzą przestrzeń do dialogu i dyskusji o solidarności w przeciwstawianiu się tworzenia kolejnych klisz oraz wzorców kobiecości; o sile kobiet i siostrzeństwie, o relacjach między kobietami; skłaniają do próby odpowiedzi na pytanie czy istnieją jakiekolwiek powody, dla których miałyby być wobec siebie okrutne? Czas połączyć siły i sprawić, aby każda kobieta, choć różna od pozostałych, jest idealna, kiedy jest sobą.

Scenariusz: Magdalena Drab
Reżyseria: Karolina Kowalczyk
Scenografia: Klaudia Laszczyk
Obsada: Alicja Czerniewicz, Wiktoria Czubaszek, Paulina Mikuśkiewicz
Muzyka: Katarzyna Kapela
Choreografia: Piotr Mateusz Wach
Kierownik Produkcji: Jerzy Górski

Spektakl rekomendowany dla widzów od 15. roku życia

Niedziela 30 października 2022 r. od godziny 18
4 Peron przy ul. Dworcowej 10 (dworzec kolejowy Szklarska Poręba-Górna)
WSTĘP WOLNY

Spektkal CZAROWNICE na 4 Peronie 30 Października '22