×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

źródło: BIEG PIASTÓW

Metę Biegu Piastów AD 21 — Festiwalu Narciarstwa Biegowego, przebiegło 3327 osób

Można było pobiec w dowolnym miejscu na świecie. A jednak zdecydowana większość zmierzyła się z trasami Gór Izerskich, które od czterdziestu pięciu lat są areną Biegu Piastów. Start i meta w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach dla wielu zawodników jest dogmatem, którego nie można zmienić, nawet w czasach epidemii.

Pięknych szesnaście dni radości!

Duch Biegu Piastów przetrwał! — zgodnie podkreślali uczestnicy. Wprawdzie nie wystartowali jednocześnie, a biegom nie towarzyszyły doroczne wydarzenia i oprawa oraz usługi (wspólny transport, katering, ekspozycja, kramy partnerów). Także z organizatorami biegacze stykali się tylko w biurze wydawania numerów startowych w hotelu BORNIT. A jednak więź między zawodnikami i sportowa atmosfera nie zamarły.

Z pewnością na dobrą ocenę Biegu Piastów — pomimo nietypowej formuły biegów indywidualnych o dowolnej porze wybieranej przez narciarza — wpływ miała łaskawa aura. Pozwoliła stowarzyszeniu przygotować i utrzymać wszystkie trasy Biegu Piastów. Nawet, gdy w Górach Izerskich na kilka dni zajrzała Wiosna, a temperatury poszybowały ponad pułap +10°C, żadna z tras się nie roztopiła. Niewielkie braki śniegu ekipa techniczna organizatora uzupełnia leśną rezerwą.

(źródło: BIEG PIASTÓW)

Wspólnie, czyli osobno

Indywidualny start, bez tłoku na starcie, gwarantował wysoki komfort biegu i sprzyjał osiąganiu rekordowych czasów. Z drugiej strony wspólnego startu wielu zawodnikom brakowało. Podobnie jak rywalizacji mobilizującej do wysiłku. Oby do Biegu Piastów’22 świat wyzdrowiał by 46. odbył się według zwyczajowych zasad. Aczkolwiek być może wzbogacony o możliwość udziału w biegu open track z indywidualnym startem o dowolnej porze. Decyzja w tej sprawie zapadnie przed ogłoszeniem zapisów na przyszłoroczne bieganie.

Bieg Piastów to od lat nie tylko wydarzenie sportowe, ale i spotkanie ludzi z całego świata. Pandemia i spowodowane przez nią ograniczenia przemieszczania się ludzi, uderzyły w ten aspekt wydarzenia bardzo boleśnie. Nie mogli przyjechać zawodnicy zagraniczni, a zwykle jest ich około 1500. W tym roku było niespełna 30. Głównie ich brak zaważył na obniżeniu frekwencji w porównaniu z poprzednimi laty. Trzon stawki — polscy narciarze amatorzy, stawili się niemal równie licznie, jak co roku.

(źródło: BIEG PIASTÓW)

Gdyby Piast żył — też by pobiegł

Nie zawiedli ci, którzy na Bieg Piastów przyjeżdżają od lat — jego dawni zwycięzcy: Dorota Dziadkowiec-Michoń, Waldemar Witulski, Edward Dudek. Startował też jeleniogórzanin Walter Judka — jedyny zawodnik uczestniczący we wszystkich edycjach Biegu Piastów od pierwszej w 1976 roku. Pobiegł na 6 km razem ze swoją wnuczką, 10-letnią Olą. Na 50 km pobiegli córka Juliana Gozdowskiego — Elwira, brat Justyny Kowalczyk oraz jeden z najlepszych polskich biegaczy narciarskich ostatnich lat — Paweł Klisz. W Nocnej 12. uczestniczył (założył narty po 30 latach przerwy) podwójny mistrz świata z 1990 roku w Ironmanie — Jerzy Górski.

Gościem zza granicy wartym wzmianki jest rzecznik prestiżowej ligi największych biegów narciarskich świata Worldloppet. Gunnar Zlobl z Austrii przebiegł 30 km i nakręcił film, zapewniając Biegowi Piastów globalną promocję. Wiele biegów Worldloppet nie odbyło się w tym sezonie: we Francji, Niemczech, Finlandii, Australii, Argentynie, Austrii. Siostrzan Jizerská Padesátka rozgrywana w czeskiej części Gór Izerskich odbywał się z udziałem tylko około 200 zawodowców.

(źródło: BIEG PIASTÓW)

Frekwencja 45 Biegu Piastów

  • 50 km — 668 uczestników, w tym 91 kobiet
  • 30 km — 231 uczestników, w tym 22 kobiety
  • 25 km — 953 uczestników, w tym 229 kobiet
  • 15 km / Memoriał Stanisława Michonia — 412 uczestników, w tym 144 kobiety
  • Rodzinna 12 — 400 uczestników, w tym 182 kobiety
  • Nocna 12 — 155 uczestników, w tym 40 kobiet
  • 6 km — 506 uczestników, w tym 209 kobiet
  • Łącznie 3327 uczestników, w tym 1025 kobiet.

Wsparcie — bezcenne

Biegu Piastów — w tak trudnym położeniu — nie opuścili sponsorzy, partnerzy, patroni i mass media.
„Bardzo dziękuję zawodnikom, że nam zaufali i nie zrezygnowali ze startu”, podsumowuje dyrektorka Biegu Piastów Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost. „Dziękuję ekipie organizacyjnej, która sprawdziła się po raz kolejny, choć warunki pracy były wyjątkowo trudne. Podziękowania należą się także naszym znakomitym sponsorom, partnerom, patronom, wolontariuszom, jak również innym osobom, które nam wspierały. Bez Was organizacja 45. Biegu Piastów nie byłaby możliwa. Serdecznie zapraszam na 46 Bieg Piastów oraz jego letnie edycje”, dodaje dziękując działaczka.

Sponsorami tegorocznego Biegu Piastów są:
generalnym — PKO Bank Polski; głównym — KGHM Polska Miedź SA; technicznym — Quest.
Partnerami tegorocznego Biegu Piastów są:
PKP Intercity; Tarczyński; Galeria Sudecka; Citronex, Miasta — Szklarska Poręba i Jelenia Góra; województwo dolnośląskie; XC-Sport; Decathlon; technicznymi — Holmenkol i Brubeck; medialnym — Program I Polskiego Radia.
Bieg Piastów 2021 odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Wojewody Dolnośląskiego. Areną rozgrywek są trasy narciarskie utrzymywane dzięki wsparciu i uprzejmości Lasów Państwowych — Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

 

Źródło: Bieg Piastów


Sponsorzy Biegu Piastów w 2021 r.