×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Nie ma wspólnego startu, ale są emocje. Wszyscy są zwycięzcami i to daje radość

„Duch Biegu Piastów przetrwał!”, wołają zgodnie jego uczestnicy. Największy polski bieg narciarski, rozgrywany w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, ma długą na 5 tysięcy nazwisk listę startową, a wciąż zgłaszają się kolejni zawodnicy. Do mety dobiegło już 1600 z nich. Pozostali mają na to czas do weekendu.

Indywidualnie, o dowolnej porze, pomiędzy 20 lutego a 7 marca, na oficjalnych trasach w Górach Izerskich lub w dowolnym miejscu na świecie — tak każdy zawodnik może wystartować w Bieg Piastów’21. Pamiętnym, bo epidemicznym. Jedynie taka organizacja była możliwa, by zagwarantować bezpieczeństwo i zgodność z prawem. Nie ma więc wspólnego startu, ani expo, wspólnego posiłku po biegu, czy stoisk partnerów. Są za to izerskie trasy  oraz zapał zawodników. Frekwencja jest znakomita — każdego dnia Góry Izerskie nawiedza setki biegaczy, by pokonać dystanse: 6, 12, 15, 25, 30 i 50 km.

(fot. Marcin OLIVA Soto)

Swój dystans już przebiegł ten, który jako jedyny człowiek na świecie uczestniczył we wszystkich edycjach Biegu Piastów od 1976 roku. Jeleniogórzanin, 77-letni Walter Judka, przebiegł 6 km w towarzystwie 10-letniej wnuczki Oli. Kiedy na kilometr przed metą wnuczka oderwała się od dziadka — dopingował ją: "leć Ola, leć!"

Wśród bardzo licznych debiutantów w Biegu Piastów jest mistrz świata w podwójnym Ironmanie z 1990 roku — Jerzy Górski. Założył narty po 30 latach przerwy, by pokonać w towarzystwie dyrektorki Biegu Piastów, Kai Sznajdrowicz-Kręcichwost, dystans 12 kilometrów.
Dobrą formę pokazał Waldemar Witulski — zwycięzca Biegu Piastów w 1984 i 1987 roku. Z pięćdziesiątką rozprawił się w 2 godziny i 50 minut.

Przed zawodnikami ostatnie dni czterdziestego piątego Biegu Piastów. Pomimo ocieplenia, trasy ubijane ratrakami od początku stycznia, trzymają się nieźle. Na zagrożone miejsca ekipa techniczna sypie śnieg z lasu. Zapisy na wciąż są otwarte (miejsc nie ma tylko na 6 km). Organizatorzy, idąc w tych niełatwych czasach wychodząc zawodnikom naprzeciw, wprowadzili nawet możliwość wysyłki pakietu startowego do domu (wszelkie szczegóły na Bieg-Piastow.pl).

(fot. Marcin OLIVA Soto)

Sponsorami tegorocznego Biegu Piastów są:
generalnym — PKO Bank Polski; głównym — KGHM Polska Miedź SA; technicznym — Quest.
Partnerami tegorocznego Biegu Piastów są:
PKP Intercity; Tarczyński; Galeria Sudecka; Citronex, Miasta — Szklarska Poręba i Jelenia Góra; województwo dolnośląskie; XC-Sport; Decathlon; technicznymi — Holmenkol i Brubeck; medialnym — Program I Polskiego Radia.
Bieg Piastów 2021 odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Wojewody Dolnośląskiego. Areną rozgrywek są trasy narciarskie utrzymywane dzięki wsparciu i uprzejmości Lasów Państwowych — Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Źródło: Bieg Piastów

BP - sponsorzy