×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba będzie areną mistrzostw świata Nordic Walking. Zawody zaplanowane są na pierwszy październikowy weekend. Organizatorzy spodziewają się kilkuset uczestników.

 

Nordic Walking ta nowa dyscyplina, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Z roku na rok przybywa osób chodzących z kijami przypominającymi narciarskie.

 

  • Norwegowie latem chcieli przygotować się do narciarskiego sezonu zimowego i zaczęli chodzić z kijami, stąd Nordic Walking – wyjaśnia Paulina Ruta prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, organizatora zawodów w Szklarskiej Porębie. - W tej sytuacji naturalnym było, że organizując Mistrzostwa Świata będziemy chcieli to zrobić w najlepszym miejscu do uprawiania narciarstwa biegowego w Polsce.

 Wcześniej Mistrzostwa Świata były organizowane trzykrotnie w Austrii. Polska była na nich reprezentowana trzy razy. Zawiązana wówczas współpraca zaowocowała organizacją zawodów w Szklarskiej Porębie.

 

  • Szklarska Poręba to miejsce uprawiania wielu dyscyplin sportowych – mówi burmistrz Grzegorz Sokoliński. - Zimą to oczywiście narciarstwo zjazdowe i biegowe. A w sezonie letnim dotychczas dominowało kolarstwo górskie i biegi długodystansowe. Teraz dochodzi do tego nordic walking. A mamy ku temu świetne warunki terenowe. W otaczających Szklarska Porębę Karkonoszach i Górach Izerskich są dziesiątki kilometrów tras o różnym stopniu trudności.

Nordic Walking w Polsce nie jest jeszcze dyscypliną oficjalnie uznawaną za sport. Jednak wbrew pozorom, to nie tylko chodzenie z kijami. Profesjonalne uprawianie Nordic Walking wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i technicznego. Prawidłowe chodzenie techniką nordycką wygląda zupełnie inaczej od tego co zazwyczaj można zobaczyć w parkach czy na szlakach.

 

  • Wiele osób idzie do sklepu i kupuje kije, a następnie zaczyna chodzić po parkach. To bardzo dobrze, bo się ruszają. Ale często to nie ma nic wspólnego z prawidłową techniką Nordic Walking. Poprzez organizację szkoleń, warsztatów i różnych zawodów, które odbywają się przez cały rok staramy się promować poprawną technikę – mówi Paulina Ruta.

 

Mistrzostwa w Szklarskiej Porębie odbędą się 5 i 6 października. W sobotę na Polanie Jakuszyckiej zaplanowano cross na 10 i 20 km, sprint oraz specjalny dystans dla dzieci (ok. 250-300 m). W ramach Mistrzostw Świata odbędą się I Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Nordic Walking na dystansie 10 km. W niedzielę zawodnicy będą się wspinać na Szrenicę. Patronat nad mistrzostwami objęła Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha.

Co ważne w zawodach może wziąć udział każdy, bo jak podkreślają organizatorzy, Nordic Walking to przede wszystkim zabawa, która być może kiedyś będzie dyscypliną olimpijską.

 

Więcej na temat mistrzostw na stronie http://www.msnw.pl/ oraz organizatora http://www.psnw.pl/

 

foto: organizator