×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Pierwszy, profesjonalny ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu, ma coraz większą szansę na powstanie w Szklarskiej Porębie. Dnia 25.04.2013r. w Warszawie podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Sygnatariuszami są w Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec oraz Burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński. 

Koncepcja zakłada budowę na Polanie Jakuszyckiej całorocznego ośrodka treningowego, który w razie potrzeby bardzo szybko może zostać dostosowany do organizacji zawodów w narciarstwie biegowym i biathlonie. Projekt przewiduje wybudowanie w miejscu dotychczasowych budynków Stowarzyszenia Bieg Piastów, obiektu w którym znajdą się szatnie, sanitariaty, natryski, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu sportowego, pomieszczenia techniczne. Ośrodek treningowy dysponować ma też częścią noclegową. Oczywiście podstawowym elementem całości przedsięwzięcia jest Polana Jakuszycka, która ma zostać przebudowana w sposób umożliwiających organizację zawodów narciarskich i biathlonowych bez potrzeby ustawiania drogiej, tymczasowej infrastruktury niezbędnej na tego typu imprezy. Powstanie tzw. "stadion zimowy" czyli miejsce startu i mety wraz ze strzelnicą biathlonową. Do tego zwiększy się liczba miejsc parkingowych wzdłuż całej Polany Jakuszyckiej. Docelowo powstać ma też trasa nartorolkowa umożliwiająca treningi i rozgrywanie zawodów w sezonie letnim.

  • Szklarska Poręba ma wyjątkowy mikroklimat, zbliżony do wysokogórskiego alpejskiego i dlatego sportowcy do nas przyjeżdżają na treningi kondycyjne przez cały rok – mówi burmistrz Grzegorz Sokoliński. - Ale z ośrodka skorzystają przede wszystkim tysiące amatorów narciarstwa biegowego, by pobiegać po trasach stworzonych i przygotowanych przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. I tu nic się nie zmieni.

Budowa ośrodka jest możliwa dzięki podpisanej na początku roku umowie dzierżawy ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów, które jest właścicielem Polany Jakuszyckiej. Miasto zdecydowało się poprowadzić inwestycję, ponieważ samorząd może liczyć na wyższe dotacje. Wsparcie finansowe oprócz Ministerstwa Sportu deklaruje także, w podpisanym liście intencyjnym, Marszałek Dolnośląski. Samorząd województwa aktywnie wspiera narciarstwo biegowe od wielu lat.

 

Minister Joanna Mucha podczas niedawnej wizyty we Wrocławiu oświadczyła, że oczekuje teraz już tylko wniosku o dofinansowanie. Wówczas wypowiedziane słowa dziś zostały potwierdzone w podpisanym liście intencyjnym, w którym Minister Sportu i Turystyki chce współpracować na rzecz rozbudowy Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Dokument jest więc czymś w rodzaju promesy, że inwestycja będzie wspierana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. To otwiera samorządom drogę do rozpoczęcia prac projektowych, które są kosztowne.

 

  • Dotychczas przygotowane plany to tylko koncepcja, która pokazała, że jest możliwa budowa profesjonalnego ośrodka. Teraz trzeba to przełożyć na kompletną dokumentację budowlaną. Spodziewam się ciekawych ofert. Zainteresowanie wykazują znane biura projektowe, dla których byłoby to przede wszystkim prestiżowe zadanie – wyjaśnia burmistrz Grzegorz Sokoliński.

Wstępnie koszt budowy ośrodka szacowany jest na poziomie około 35 mln złotych. Dużą pozycją wydatków będą użyte technologie przyjazne środowisku a jednocześnie obniżające koszty funkcjonowania ośrodka, przede wszystkim ogrzewania. Ma on bowiem zarabiać na swoje utrzymanie. Jest to warunek przeprowadzenia całej inwestycji. Biznesplan jak i dotychczasowa działalność ośrodka lekkoatletycznego w Szklarskiej Porębie wskazują, że całość będzie się finansować. Docelowo ma powstać jeden podmiot zarządzający.

Polana Jakuszycka nadal będzie dostępna dla amatorów. Zmieszczą się na niej zarówno sportowcy trenujący wyczynowo na swoich trasach z homologacją FIS, jak i amatorzy, którzy w Górach Izerskich mają do dyspozycji dziesiątki kilometrów tras biegowych.

 

Powstaje oczywiście pytanie po co to wszystko? Narciarstwo biegowe bez względu na to jak długo będzie trwać kariera Justyny Kowalczyk będzie się wciąż rozwijać. Sport ten staje się coraz bardziej masowy. Bieganie w ostatnich latach przeżywa renesans. Rosnąca grupa amatorów będzie więc miała do dyspozycji ośrodek z zapleczem sanitarno-socjalnym na europejskim poziomie. Liczba sportowców trenujących wyczynowo biegi narciarskie rośnie wraz z grupą amatorów. Oni będą mieli ośrodek treningowy w kraju na bardzo wysokim poziomie. Będą mogli z niego korzystać również  przedstawiciele innych dyscyplin. Zimą na nartach chętnie biegają wioślarze, a latem Góry Izerskie i Karkonosze wokół Szklarskiej Poręby są miejscem treningowym dla kolarzy, piłkarzy i przede wszystkim lekkoatletów. 

 

W roku 2014 Szklarska Poręba będzie kolejny raz gospodarzem zawodów Pucharu Świata FIS w narciarstwie biegowym, a w roku 2016 wraz z Harrachovem chce przeprowadzić cykl zawodów biegowych, skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.