×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 

Stowarzyszenie Bieg Piastów wyraziło zgodę na oddanie w dzierżawę Polany Jakuszyckiej gminie Szklarska Poręba. To pierwszy krok w kierunku utworzenia tam profesjonalnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu.

Sprawa przebudowy Polany Jakuszyckiej poruszana jest od wielu lat. Stowarzyszenia Bieg Piastów nie stać na inwestycje. Nie może ono też skorzystać z dotacji centralnych na tak wysokim poziomie jak samorząd. Dlatego rolę inwestora, a następnie operatora chce przejąć gmina Szklarska Poręba. 

  - Naszym zamiarem jest wybudowanie ośrodka treningowego i sportowego na światowym poziomie, który na co dzień będzie służyć amatorom i zawodowcom, a przy okazji wykorzystywany będzie do organizacji imprez czy to krajowych czy też międzynarodowych – mówi Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby. - Te funkcje można pogodzić. A co więcej, naszym zdaniem dzięki pogodzeniu tych funkcji ośrodek będzie mógł zarobić na swoje utrzymanie a także organizacja międzynarodowych imprez będzie po prostu tańsza. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji takiej, jak się dzieje ze stadionami po Euro 2012.

  Projektowana inwestycja na Polanie Jakuszyckiej to przede wszystkim duża szansa rozwoju dla narciarstwa masowego. Dzisiaj biegacze amatorzy nie mają gdzie się przebrać, są problemy z toaletami, nie ma natrysków. Brakuje parkingów. Te problemy znikną jeśli dojdzie do rozbudowy.

  Szklarska Poręba nie ma pieniędzy na inwestycje wartą od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych (w zależności od wybranego wariantu). Władze miasta oraz stowarzyszenie Bieg Piastów liczą na wsparcie centralne i wojewódzkie.

   

   - W ostatnich miesiącach otrzymaliśmy informacje potwierdzające, że możemy liczyć na wsparcie z zewnątrz – mówi burmistrz Grzegorz Sokoliński. - W najgorszym wypadku stracimy czas poświęcony tej sprawie. Ale nikt nam nie zarzuci, że nie próbowaliśmy. Co więcej, od początku sprawę stawialiśmy jasno, że budżetu miasta nie stać na taki wydatek.

  Umowa pomiędzy Szklarską Porębą i Stowarzyszeniem Bieg Piastów prawdopodobnie zostanie podpisana w najbliższym czasie. Władze miasta chciałby, aby inwestycja rozpoczęła się wiosną 2014 roku po kolejnych zawodach Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie i w większości zakończyła się przed sezonem zimowym 2016. Wówczas w Szklarska Poręba i czeski Harrachov chcą wspólnie zorganizować Festiwal Narciarstwa Klasycznego czyli zawody Pucharu Świata w biegach i skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

   

  Więcej na temat rozbudowy także czytaj tutaj
  Polski Związek Narciarski angażuje się w rozbudowę Polany Jakuszyckiej czytaj tutaj
  a także Audycja Polskiego Radia Wrocław "Akcja Reakcja"
  Puchar Świata w Szklarskiej Porębie do 2018 czytaj tutaj