Zadmą zwierzakom

Zadmą zwierzakom

From 03.07.2021 16:00 until 03.07.2021 18:00

At Skwer Twórców Radiowej Trójki

Categories: Koncert

Hits: 2225


Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej wystąpi 3 lipca w Szklarskiej Porębie podczas charytatywnej akcji Mjuzik Draka dla Zwierzaka. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w kraju i zagranicą orkiestra zagra na Skwerze Radiowej Trójki od godz. 16, pod batutą ppłk SG mgra Leszka Mieczkowskiego oraz tamburmajora st. chor. szt. SG Wacława Wacławiaka. Orkiestra wystąpi na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w tradycją nawiązuje do sławnej Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu II Rzeczpospolitej Polskiej oraz do folkloru muzycznego Podhala. Funkcje reprezentacyjne pełni od roku 1973. Jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i zagranicą. Z powodzeniem i uznaniem gości na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr, m. in.: w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Ukrainie, Litwie, Białorusi, Czechach, Francji, Holandii, Szkocji, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. Reprezentuje SG w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych. Jest znana wśród znawców muzyki operetkowej i musicalowej jako doskonały interpretator muzyki symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych w transkrypcjach na wielką orkiestrę dętą. Występuje także  z repertuarem operowym, operetkowym, musicalowym i rozrywkowym. Grywa muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne. Utworami patriotycznymi hołduje tradycjom narodowym, z muzycznym rozmachem ilustrując bogatą historię polskości. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej poszczycić się może ponad 10 tysiącami koncertów entuzjastycznie oklaskiwanymi przez wielomilionową widownię.
W dorobku zespołu znajdują się nagrania kilkunastu płyt z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Szczególnie widowiskowy jest pokaz musztry paradnej. W rytm różnorodnej muzyki zespół orkiestry tworzy oryginalne figury i układy. ORSG jest jedyną orkiestrą wojskową używającą tradycyjnych instrumentów ludowych: trombit beskidzkich, dudów podhalańskich, dzwonków pasterskich (zbyrcoki), a nawet ciupagi w ręku tamburmajora.

Leszek Mieczkowski, Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, ukończył z wyróżnieniem Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku oraz Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Jest absolwentem Studium Oficerskiego przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (2001). Jest także dyplomowanym menadżerem kultury (SGH, 2002) oraz przedsiębiorstwa (WSB-NLU, 2004). W latach 1995-2001 był solistą Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie, a od 2002 jest dyrygentem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej (od 2003) oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej (od 2016). W latach 2012-15, jako założyciel, dyrygował Orkiestrze Dętej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dokonał wielu światowych prapremier dzieł polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Nagrywał płyty z muzyką rozrywkową i klasyczną w Polsce oraz dla zagranicznych producentów muzycznych. Jest autorem wielu opracowań i transkrypcji utworów na orkiestry dęte i symfoniczne z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Tworzył spektakle muzyczno-wizualne z najpiękniejszymi tangami, programami muzyki filmowej i musicalowej. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami oraz wokalistami z najlepszych scen operowych i rozrywkowych w kraju i zagranicą. Bywa zapraszany przez liczne zespoły orkiestrowe jako dyrygent i konsultant. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia artystyczne m. in. Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, Odznaką Honorową Zasłużonego dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Złotym Jabłkiem Sądeckim za szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Sądecczyźnie, medalem Polonia Minor – Nagrodą Województwa Małopolskiego za pracę na rzecz województwa małopolskiego i jego mieszkańców.

Orkiestra Reprezentacyjna SG dla zwierzaków