Rowerowy Bieg Piastów – młodszy brat zimowych i letnich biegów, wyrósł na ważne, samodzielne zawody

Cyklistów zachwycają Góry Izerskie – idealne do jazdy na rowerze. Nie ma się więc co dziwić, że liczby rosną: 359 kolarzy w 2015 roku, ponad pół tysiąca w roku 2016, 823 w 2017, 832 – 2018... W 2019 wszystkie miejsca na listach startowych zajęte zostały na ponad trzy miesiące przed zawodami. Zostaną rozegrane 28 września br. Kto nie zdąży się zapisać – powinien przyjechać by kibicować.

Rosnąca frekwencja wskazuje, że do niedawna znana tylko zagorzałym rowerzystom oraz uczestnikom Biegów Piastów, rowerowa edycja zawodów na izerskich trasach zyskała uznanie kolarzy. Dla wielu jest głównymi lub jedynymi zwodami sezonu.

RBP rozgrywany jest na trzech dystansach. MINI – przejażdżka dla każdego przez około 19 kilometrów, bez szczególnie trudnych odcinków. MEGA, to wyzwanie – 41 kilometrów z bardzo szybkimi zjazdami i wymagającymi podjazdami. GIGA – około 60 km, zadowoli najbardziej wymagających cyklistów; oferuje bardzo trudne odcinki, na których trzeba się wykazać.

  • Hits: 234
  • Hits: 232
  • Hits: 222
  • Hits: 220
  • Hits: 215

Mocnym punktem Rowerowego Biegu Piastów jest trasa. Wiedzie przez najcenniejsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca polskich Górach Izerskich. Także przez ścisły rezerwat przyrody – klejnot Gór Izerskich: Torfowiska Doliny Izery. Rowerzyści są szczęśliwcami mogąc przejechać przez te piękne zakątki, ale jednocześnie powinni pamiętać, że są chwilowymi gośćmi w sanktuarium Natury. Izerska i Kobyla Łąki, z urokliwą Izerą, Jagnięcy Jar, Przełęcz pod Kopą oraz Wysoki Kamień ze zjazdem na Zakręt Śmierci – Góry Izerskie pokazują to, co w nich najładniejsze.

Centrum wydarzeń, ze startem i metą oraz całym zapleczem, znajduje się w Jakuszycach – maleńkiej, lecz znanej na pół świata osadzie w granicach Szklarskiej Poręby. Tamże odbędą się również zawody dla dzieci.

W ostatni weekend września, kiedy na ogół pogoda dopisuje i poza świetnymi widokami, także przygrzewa jesienne słoneczko, na Polanie Jakuszyckiej każdy znajdzie coś dla siebie. Od dzieci, przez nastolatków po dorosłych, niekoniecznie zakochanych w rowerach.
Tegoroczny Rowerowy Bieg Piastów wieńczy kolejny rok działalności stowarzyszenia BIEG PIASTÓW. Symbolicznym finałem jest nagrodzenie statuetkami Wielkiego Jakuszyckiego Szlema tych, którzy w roku ukończyli zimowe, letnie i rowerowe biegi na najdłuższych dystansach.