×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 

Szklarska Poręba i Stowarzyszenie Bieg Piastów chcą inwestycji narciarskich na Polanie Jakuszyckiej. 7 stycznia 2013 podpisana została umowa, która ma umożliwić wybudowanie nowoczesnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

 

Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie to obecnie najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Jeśli dojdzie do inwestycji, będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Europie. Dostępna będzie zarówno dla narciarzy amatorów jak i zawodowców.

 

  • Chcemy, aby to miejsce tętniło sportem amatorskim, tak jak to dzieje się dotychczas – mówi Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby. - Ale chcemy też, aby to miejsce służyło również zawodnikom jako całoroczny ośrodek treningowy. A przy okazji będzie to też miejsce, gdzie można rozegrać międzynarodowe zawody.

Niewątpliwym atutem Szklarskiej Poręby jest śnieg, który w rejonie Polany Jakuszyckiej utrzymuje się zazwyczaj od listopada do maja. Kiedy w okresie Bożego Narodzenia Justyna Kowalczyk nie miała warunków do trenowania w Zakopanem, w tym samym czasie w Szklarskiej Porębie dla biegających na nartach przygotowanych było ok. 20 km tras ze śniegu naturalnego. Dlatego też w ostatniej chwili do Szklarskiej Poręby przeniesiono Biathlonowe Mistrzostwa Polski. Drugim atutem miasta jest klimat, zbliżony do wysokoalpejskiego. Dlatego właśnie do Szklarskiej Poręby na obozy kondycyjne od lat przyjeżdżają tysiące sportowców.

 

  • Naszym zamiarem, Miasta jak i Stowarzyszenia Bieg Piastów, jest rozbudowa infrastruktury, aby stworzyć nowoczesny ośrodek – mówi burmistrz Grzegorz Sokoliński. - Kolejny raz chciałbym podkreślić, że amatorzy nic nie stracą. Wręcz przeciwnie. Trasy biegowe nadal będą utrzymywane i dostępne dla amatorów. Powstaną szatnie, będą toalety oraz gastronomia. A dodatkowo będzie to miejsce, gdzie będą mogli trenować zawodowcy na swoich, wydzielonych trasach z homologacją FIS, które dzisiaj też na co dzień nie są dostępne dla amatorów.

Umowa dzierżawy Polany Jakuszyckiej pomiędzy Gminą Szklarska Poręba a Stowarzyszeniem Bieg Piastów otwiera drogę władzom miasta do pozyskiwania pieniędzy na realizację inwestycji. Celem jest budowa nowego zaplecza socjalno-technicznego z gastronomią i częścią hotelową oraz rolkostrady i strzelnicy biathlonowej. Wszystko ma spełniać wymagania FIS i IBU aby przy okazji można było organizować międzynarodowe zawody.

 

  • My również chcieliśmy rozbudowywać ośrodek, ale nas nie stać – wyznał szczerze podczas podpisywania umowy Julian Gozdowski prezes Stowarzyszenie Bieg Piastów i twórca sukcesu Polany Jakuszyckiej. - I wówczas z pomocą przyszedł burmistrz. My jako Stowarzyszenie nie możemy dostać pieniędzy publicznych na jakie może liczyć Szklarska Poręba.

Samorząd liczy na dotację centralną i wojewódzką, której w takiej wysokości nie może otrzymać Stowarzyszenie Bieg Piastów. Umowa dzierżawy Polany Jakuszyckiej podpisana została na 25 lat. Nie oznacza ona jednak, że Stowarzyszenie przestanie działać. Wręcz przeciwnie. Nadal będzie organizowany Bieg Piastów oraz będą przygotowywane trasy biegowe dla amatorów. Miasto zajmie się budową a następnie zarządzaniem ośrodka.