Wizyta konsularna z Węgier

Dlaczego na Węgrzech nie ma białej kiełbasy? Bo do wszystkiego dodajemy paprykę — zażartował gość z Węgier

Burmistrz Mirosław Graf gościł dziś Attaché ds. Handlu Zoltána Nyitrai z Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie. Panowie spotkali się by omówić możliwości współpracy pomiędzy Szklarską Porębą a turystycznymi miejscowościami węgierskimi.

Odległość do pięknego Budapesztu — stolicy Węgier, jest porównywalna z drogą do Warszawy, zaś węgierskie krajobrazy: stare miasta, urokliwe wsie regionów winiarskich, słynny Balaton — węgierskie "morze", a nawet węgierskie niewysokie góry — to fantastyczne regiony turystyczne, które Polacy znają i odwiedzają.

Wizyta konsularna z Węgier


Szklarska Poręba węgierskim bratankom również ma sporo do zaoferowania. Jako jedna z największych miejscowości górskich w Sudetach nie tylko turystom, ale też inwestorom. Węgry w ostatnich latach intensywnie promują swą kuchnię i szlagierowe produkty rolne: wino, przyprawy, warzywa. Któż z nas nie zna i nie lubi legendarnych mięsnych bográcsgulyás i pörkölt lub rybnej zupy halászlé, albo paprykarza, popularnego langosza, czy też przyrządzanego niemal w każdym polskim domu leczo. Acz węgierskie kulinaria to także świetne wyroby wędliniarskie i przetwory warzywne.
Nasza wspólna przeszłość, kiedy to część Polski wchodziło w skład Monarchii Austro-Węgierskiej do dzisiaj pozostawiła wiele kulturowych śladów, do których warto się wracać.

Wizyta konsularna z Węgier

Węgrzy mają doświadczenia w eksploatacji wód geotermalnych, których złóż w Sudetach nie brakuje, także w Szklarskiej Porębie. To kolejny obszar gospodarczy, na którym moglibyśmy podjąć bliższą współpracę. Zoltána Nyitrai interesowały nasze lokalne, ekologiczne produkty karkonosko-izerskie oraz możliwości zakwaterowania delegacji węgierskiej podczas zbliżającego się tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Niewykluczone, że już wkrótce częściej będziemy słyszeć język węgierski w Szklarskiej Porębie, a nasze walory poznają nasi przyjaciele znad Dunaju, Cisy i Drawy.

 

Wizyta konsularna z Węgier

Węgry zamieszkane przez niespełna 10 mln są jednym ze starszych państw europejskich. Zajmują ok. 93 tys. km2 nizinnej i równinnej Kotliny Panońskiej, otoczonej od północy przez niewysokie góry. Znane są niemal na całym świecie z dużego jeziora Balaton, uzdrowiska Eger, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO wsi Hollókő oraz ciekawej i bogatej kultury.
Na przełomie 2016 i '17 odbył się w Polsce Rok Kultury Węgierskiej, którego pokłosiem było wiele wydarzeń kulturalnych, także w izerskim Kromnowie.