Kanikuła, słońce i pogoda sprzyjają rozprężeniu...

Wakacje, 3-miesięczny stan zamrożenia, samoizolacja, ograniczenia w sposobach spędzania czasu na wolnym powietrzu i rozrywkach spowodowały, że jesteśmy wygłodniali normalności. Przynajmniej takiej, jaką rozumieliśmy do początku tego roku. Przywykliśmy wszak do swobody.
Niech jednak nie zwiedzie nas stan pozornego uwolnienia od zagrożenia chorobą COVID-19. Owszem, sytuacja wydaje się opanowana, ale wciąż w Polsce stwierdzanych jest codziennie kilkaset zachorowań. Niewykluczone, że zaraża się znacznie więcej osób. Przyjeżdżają także do nas pracownicy z państw objętych nadal przymusową kwarantanną. I choć liczby skłaniają do ostrożnego optymizmu — według najnowszych statystyk liczba ozdrowieńców przeważa nad liczbą zachorowań, a liczba zgonów wskutek COVID-19 maleje — dalecy jesteśmy od zażegnania epidemii.

Nadal obowiązują nas ograniczenia sanitarne. Mamy obowiązek zachowywać dystans od siebie nawzajem, a tam gdzie to trudne lub niemożliwe oraz wewnątrz pomieszczeń, musimy zasłaniać nosy i usta. Powinniśmy także jak najczęściej starannie dezynfekować nie tylko ręce lecz i przestrzeń wokół nas: akcesoria, narzędzia i sprzęty, z których korzystamy podczas pracy i rekreacji.

Niezwykle cieszymy się, że turyści do nas przyjeżdżają, że odwiedzają Szklarską Porębę czując się u nas bezpiecznie. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas styka się z wieloma ludźmi, z różnych regionów, niekiedy z pewnością z obszarów , gdzie wirus SARS-CoV-2 zbiera większe żniwo. Tymczasem jeśli wszyscy nie będziemy baczyć na swoje i innych zdrowie, sytuacja może się spod kontroli wymknąć, a wówczas będziemy musieli wrócić do ostrego stanu epidemii z wiosny. Przecież nikt z nas tego nie chce. Bądźmy więc rozważni.

Szklarska Poręba jak dotąd nie najgorzej broni się przed chorobą. W ciągu całego okresu epidemii zachorowało w gminie tylko 6 osób. Co prawda aktualnie aż 66 osób przebywa w kwarantannie, lecz są to przeważnie przyjezdni z zagranicy. Od wielu tygodni służby nie notują nowych zachorowań. Zróbmy wszystko, aby tak pozostało.

Warto zerknąć:

Koronawirus: informacje i zalecenia

Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2)

Aktualne zasady i ograniczenia

Ochrona przed koronawirusem [film]

Sprawdź, czy masz objawy COVID-19

Coronavirus disease (COVID-19) [film po angielsku Światowej Organizacji Zdrowia]

al