×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Mostek na Izerze w remoncieGraniczny most na Izerze został postawiony dwanaście lat temu w miejsce istniejącego wcześniej a zniszczonego w nie do końca nie znanych okolicznościach mostka (znane są co najmniej dwie tajemnicze wersje jego upadku). Jest co roku konserwowany przez samorządowców z przygranicznych polskich i czeskich gmin: Szklarskiej Poręby i Korénova. Nowy most został wybudowany w 2005 roku wspólnymi siłami przygranicznych gmin.

W ubiegłym roku wartkie wody górskiej rzeki podmyły jego kamienny przyczółek po polskiej stronie. Most groził zawaleniem. Podczas dwunastego Święta Mostka, obchodzonego 15 lipca 2017 r., na przyjacielskim spotkaniu samorządowców na moście, Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf zadeklarował remont przyczółku. Już w następnym tygodniu komisja z Urzędu Miejskiego z udziałem gospodarza Stacji Turystycznej ORLE udokumentowała szkody, oceniła zakres robót, ich koszt i wybrała wykonawcę. Spisano umowę na realizację. Prace budowlane rozpoczęły się 28 lipca a termin odbioru określono na 9 sierpnia tj. w przeddzień patrona Przewodników Sudeckich i ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR - Św. Wawrzyńca.
Prace na wartkim potoku nie należą do najłatwiejszych. Sam dowóz materiałów  po wyboistej, rozmytej leśnej drodze z wypiętrzonymi głazami wymaga specjalnego terenowego  pojazdu. Należało wykonać grodzie na rzece, przekierować nurt wody z dala od przyczółku, by móc oczyścić i pogłębić dno rzeki dla trwałego związania go suchym betonem a wyżej granitowym formakiem z kamienną podporą przyczółku. Prace wykonywane są w wodzie pośród kamiennych głazów. Część podpory wystająca ponad lustro wody zostanie wyczyszczona i wyspoinowana. Dodatkowo wymienione zostaną barierki przy kamiennym tarasie przed figurą Św. Nepomucena, co poprawi bezpieczeństwo turystów chętnie pozujących do fotografii ze Świętym.

Działaniom samorządowców ze Szklarskiej Poręby sprzyja gospodarz Stacji Turystycznej ORLE IZERSKIE pan Stanisław Kornafel. Pracom przyglądają się liczni turyści przekraczający mostek. Roboty budowlane wykonuje przedsiębiorca budowlany ze Szklarskiej Poręby.

Remont mostka w niczym nie przeszkadza turystom w przekraczaniu Izery. Przeprawa jest bardzo popularna. Dziennie po mostku w obie strony przemieszczają się setki turystów, piechurów i rowerzystów.

Tekst i foto: Feliks Rosik

  • Hits: 27981
  • Hits: 493
  • Hits: 563
  • Hits: 503