Droga w Himalaje - spotkanie z Marianem SajnogiemSzklarska Poręba dla kilku spośród najwybitniejszych Polskich Himalaistów pokolenia „Złotej Dekady” to miasto symboliczne. Nie dość, że położone przy granicy kraju, to jeszcze baza wypadowa na wspinaczkę zimową w Śnieżnych Kotłach.
Ten rejon górski w latach 60-tych, 70-tych był miejscem szkolenia ich umiejętności. Tu spotykało się i harcowało wspinaczkowe środowisko wrocławskie, jeleniogórskie. Ważna lokalizacja na mapie przyszłych „Lodowych Wojowników”, tych, których za późniejsze dokonania w górach najwyższych podziwiał cały świat. Tu bywała Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Aleksander Lwow.
„Złota Dekada” w Polskim Himalaizmie. Tym terminem nazwano dziesięciolecie 1979-1989, gdy wspinacze polscy podejmowali się najtrudniejszych wyzwań w Himalajach i Karakorum. Z jakim skutkiem?
Reinhold Messner ( pierwszy zdobywca wszystkich 14 szczytów ośmiotysięcznych ) zapytany przez wspinaczy amerykańskich o sławę i dokonania wspinaczy Polskich, odpowiedział:
„Polacy mogą sobie na to pozwolić, bo są świetnymi alpinistami”, co Amerykanów trochę ubodło, ale przecież było stwierdzeniem faktu.
Przy zwycięstwach w Himalajach i Karakorum, Hindukuszu, Pamirze, na ogół brały udział większe zespoły, tworzone przez wspinaczy, lekarzy, kierowców, filmowców, operatorów filmowych, Szerpów. Gdy szczyt osiągało dwóch wspinaczy, udział w zwycięstwie miał każdy uczestnik wyprawy, dowożąc, wnosząc sprzęt, lekarstwa do obozów, filmując poszczególne etapy.
Droga w Himalaje - spotkanie z Marianem SajnogiemGdy  Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy zdobywają szczyt Mount Everest 17 lutego 1980 roku, jako pierwsi ludzie dokonując wejścia na ośmiotysięcznik zimą, w euforii krzyczą ze szczytu do radiotelefonu: „Sukces jest wspólny, sukces jest wspólny!!!” Słyszy to będący w bazie kierownik wyprawy Andrzej Zawada, słyszą to wszyscy uczestnicy wyprawy. Andrzej Zawada: to on wymyślił himalaizm zimowy, dając Polakom sposób na nowatorski wkład w historię himalaizmu światowego.
Cykl spotkań „Droga w Himalaje”, który zainaugurowaliśmy spotkaniem z Marianem Sajnogiem 25 lutego 2017 roku, koncentruje się na wspinaczach, i uczestnikach wypraw w góry najwyższe świata z czasu Złotej Dekady i lat ją poprzedzających. Każdy z nich, wspinaczy, uczestników jest człowiekiem fascynującym, o bogatej historii życia, biorącym udział w wydarzeniach pionierskich. Opowiadamy o drodze w góry najwyższe, o organizacji wypraw, o ludziach, ich przygotowaniu mentalnym i fizycznym, sytuacji geopolitycznej tamtych czasów.
Jest dla nas wielką radością i honorem móc rozpocząć cykl spotkań z ludźmi, którzy mieli odwagę sięgać po to, co wymagało najwyższej odwagi i umiejętności wspinaczkowych. Polaków, którzy mimo biedy i trudności jakie stwarzał system polityczny panujący wtedy w naszym kraju, stali się najlepszymi Himalaistami świata.
Nasz pierwszy gość, Marian Sajnog, to były naczelnik grupy Sudeckiej GOPR, uczestnik 6 wypraw w Himalaje, Karakorum i Hindukusz Afghański, redaktor naczelny magazynu „Ratownictwo Górskie”.  Gawędziarz i autor filmów dokumentalnych. Znana i szanowana postać rejonu Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.
Na spotkaniu gościliśmy również byłego naczelnika Grupy Karkonoskiej GORP, pana Macieja Abramowicza, który jako jeden z nielicznych pełnił funkcję naczelnika przez trzy kadencje, uczestników wypraw w Himalaje i Karakorum, panów Romana Bebaka (przewodniczący Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego), Bogdana Dejnarowicza, Jarosława Tereszkiewicza, artystów: fotografika Zygmunta Trylańskiego, rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza, mieszkańców Szklarskiej Poręby oraz osoby przyjezdne.
Droga w Himalaje - spotkanie z Marianem SajnogiemBardzo dziękujemy Bożenie Danielskiej, dyrektor Muzeum „Dom Gerharta i Carla Hauptmannów” w Szklarskiej Porębie, za ugoszczenie cyklu, współorganizację imprezy, oraz paniom Izabeli Broś, Annie Razowskiej, Teresie Osowskiej, za wspaniałe przygotowanie sal.
Dziękujemy Referatowi Promocji w Szklarskiej Porębie, w szczególności Grażynie Biederman, Marcie Lipnickiej, Krystianowi Bromblikowi, Kornelowi, za super pomoc przy promocji wydarzenia.
Dziękujemy sklepowi „Skalnik” z jeleniej Góry za użyczenie nam współczesnego sprzętu wspinaczkowego, oraz Jarosławowi Tereszkiewiczowi za przyniesienie sprzętu wspinaczkowego z lat 80-tych.
Dziękujemy „Hucie Julia” w Piechowicach za przygotowanie pięknego prezentu dla naszego gościa, Mariana Sajnoga, dwóch pięknych kielichów o szlifie francuskim, w kolorze złotym.
Dziękujemy panu Romanowi Krukowskiemu, właścicielowi kultowej księgarni górskiej „Góroteka”, za wypożyczenie nam projektora oraz ekranu 
Dziękujemy Portalowi „Ratownictwo Górskie” www.ratownictwogorskie.pl, za pomoc w promocji wydarzenia!
Zdjęcia wykonał Bartek Wójcikiewicz, film ze spotkania zarejestrował Kamil Kasperowicz. Dziękujemy!
Na spotkaniu bawiliśmy się świetnie, za co wszystkim dziękujemy i serdecznie zapraszamy na kolejne!
Cykl objęty jest patronatem przez największy portal wspinaczkowy w Polsce, www.wspinanie.pl.
Partnerzy medialni oraz sponsorzy: www.wspinanie.pl, miasto Szklarska Poręba www.szklarskaporeba.pl, www.jelonka.pl, "Ratownictwo Górskie" magazyn oraz portal internetowy www.ratownictwogorskie.pl, Muzeum Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, sklep "Skalnik" Jelenia Góra http://www.skalnik.com.pl, "Huta Julia" w Piechowicach http://hutajulia.com/, Związek Gmin Karkonoskich http://www.karkonosze.eu

Organizator: "Droga w Himalaje" http://www.drogawhimalaje.pl
Współorganizator: Muzeum "Dom Hauptmannów" w Szklarskiej Porębie

Fot. Bartek Wójcikiewicz

  • Hits: 13270
  • Hits: 409
  • Hits: 453
  • Hits: 843
  • Hits: 379
  • Hits: 362
  • Hits: 727
  • Hits: 397
  • Hits: 541
  • Hits: 376

Partnerzy medialni oraz sponsorzy:

wspinanie.pl  szklarska  Jelonka  Ratownictwo górskie  Muzeum Karkonoskie Szklarska LOGO  Skalnik jelenia  Julia  ZwiązekGminKarkonoskich