×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Stowarzyszenie Bieg Piastów „Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba”Rada Miejska w Szklarskiej Porębie nadała honorowy tytuł „Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba” Stowarzyszeniu Bieg Piastów. Uchwałę, podczas specjalnie zwołanej sesji Rady dla przyznania tego najwyższego odznaczenia Miasta, radni podjęli jednogłośnie. Ani tekst uchwały, ani jej uzasadnienie nie budziły żadnych zastrzeżeń. Podjęcie uchwały nagrodzono gromkimi brawami.

W sobotnie południe 5 marca 2016 r. podczas Jubileuszowego Czterdziestego Biegu Piastów Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf i Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Jahn dokonali aktu odznaczenia. Piękną oprawę stworzyło Sudeckie Bractwo Walońskie z Mincerzem Robertem Pawłowskim na czele. Walończycy od lat aktywnie uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach miasta pod Szrenicą. Wyrażają swą miłość do Szklarskiej Poręby. Już na kilka minut przed wydarzeniem, donośny dźwięk bębna obwieścił kibicom to doniosłe wydarzenie, którzy za głosem bębna przybyli przed estradę ustawioną do dekoracji zwycięzców. Walończycy z pochodniami utworzyli szpaler przez który weszli dostojni Jubilaci przyjmujący odznaczenie a wśród nich twórca i legenda Biegu – Julin Gozdowski.

Dokładnie o godz. 12:00 wystrzał z hakownicy dał sygnał do uroczystości. Kolejne zapowiedzi konferansjera okraszane były taktami wygrywanymi przez bębniarza. Oprawiony w ramy tekst uchwały przekazał do odczytania Przewodniczącemu Rady Miejskiej Mincerz Bractwa Robert Pawłowski. Laudację na cześć Stowarzyszenia wygłosił Burmistrz Szklarskiej Poręby. A oto jej pełny tekst: „Stowarzyszenie Bieg Piastów to najznamienitsza na przełomie wieków instytucja Szklarskiej Poręby, to najbardziej rozpoznawalna światowej marki organizacja społeczna. Bieg Piastów przyciąga jak magnes rzesze sympatyków zdrowego stylu życia: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Zawodnicy i amatorzy aktywnego wypoczynku przybywają do tego miejsca, na Polanę Jakuszycką już nie tylko na koronne biegi narciarskie ale przez cały rok, na wędrówki, na bieganie, na rowery, na spacery. Tu poznają piękno naszej wspaniałej przyrody, tu nabierają szacunku do praw natury. A ten niebywały fenomen miejsca i imprezy - to ludzie. To ich pasja i trud powodują, że tak młoda organizacja podbiła serca tysięcy miłośników aktywnego wypoczynku. Stała się największą rekreacyjno-sportową imprezą masową w kraju. To dzięki Biegowi Piastów bieganie na nartach zyskuje coraz to większą popularność.

Stowarzyszenie Bieg Piastów „Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba”Bieg Piastów promuje miasto pod Szrenicą, promuje Dolny Śląsk, promuje nasz kraj. Tworzy legendę Szklarskiej Poręby. Stowarzyszenie uczyniło Szklarską Porę stolicą Polski w biegach narciarskich. I za to zasługuje na najwyższe uznanie.

Dziś, nadając Stowarzyszeniu honorowe odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba”, serdecznie dziękuję Wam za to że dajecie nam możliwości tak wspaniałych przeżyć. Jesteśmy z Was dumni. Jesteście naszą chlubą. Gratuluję niebywałych osiągnięć i życzę aby genius loci tego miejsca prowadził Was do dalszych sukcesów”. W tym miejscu na ręce Prezesa Zygmunta Bobowskiego trafiła uchwała, okolicznościowy wazon wytworzony przez Hutę Julia z grawerką do rąk Honorowego Komandora Juliana Gozdowskiego a pęk kwiatów do Beaty Serafin, zastępującej zapracowanego męża Dariusza.
W imieniu społeczności Biegu Piastów słowa podziękowania do władz miasta skierował Prezes Stowarzyszenia Zygmunt Bobowski, które zatytułował: „Historia Biegu Piastów widziana oczami córki Juliana Wielkiego”. Oczywiście ta córka to Bieg Piastów.

Po chóralnym „Sto Lat” zaśpiewanym przez fanów biegania na nartach przy muzyce bębnów walońskich, słowa do nich skierował wywołany do mikrofonu Honorowy Komandor Julian Gozdowski. „To odznaczenie jest dla Was, dla kibiców, biegaczy, miłośników Polany Jakuszyckiej. Ten Bieg powstał dzięki Wam. Sam nie pojmuję tego niesamowitego fenomenu, że magia tego miejsca ściąga taki rzesze ludzi. Zawsze uradowanych. Wam kibicom dedykuję to odznaczenie”. Były jeszcze indywidualne gratulacje, wspólna fotografia i zawołania: do zobaczenia za rok na kolejnym Biegu Piastów.

 • Hits: 653
 • Hits: 659
 • Hits: 681
 • Hits: 1558
 • Hits: 661
 • Hits: 555
 • Hits: 586
 • Hits: 576
 • Hits: 617
 • Hits: 654
 • Hits: 1242
 • Hits: 665
 • Hits: 652