×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN) ma od niedawna swoją planetoidę: 71783 Izeryna. Odkryło ją, 30 września 2000 roku, dwóch astronomów: Petr Pravec i Peter Kušnirák, z Instytutu Astronomicznego Czeskiej Akademii Nauk w Ondřejovie koło Pragi. Przez 15 lat planetoida nie miała nazwy a jedynie sam numer 71783. Dopiero w sierpniu tego roku, na prośbę astronomów z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, odkrywcy planetoidy zwrócili się do Międzynarodowej Unii Astronomicznej z propozycją nadania tej planetoidzie nazwy, która miała upamiętniać IPCN. Propozycja została przyjęta i nazwa Izeryna znajduje się już na oficjalnej liście planetoid posiadających nazwy.

Nazwa Izeryna nawiązuje do:

  • Wiły (rusałki) Izeriny, patronki Gór Izerskich.
  • Minerału Izeryn, odmiana ilmenitu, występującego w Górach Izerskich. Minerał ten ma bardzo ciemną barwę, tak jak izerskie nocne niebo. Izeryn to lokalna, izerska nazwa ilmenitu.
Planetoida Izeryna okrąża Słońce w odległości 2.2 razy większej niż Ziemia, między orbitą Marsa i Jowisza. Jeden jej obieg dookoła Słońca, czyli izeryński rok, trwa 3 lata 2 miesiące i 16 dni. Izeryna jest bardzo małym światem, jej średnica wynosi około 4 km, czyli tyle, ile odległość z Orla do Chatki Górzystów. Z powodu małych rozmiarów i dużej odległości od nas, Izeryna nawet przez duże teleskopy widoczna jest zaledwie jako świecący punkt. Nie wiemy więc jak dokładnie wygląda. Możemy przypuszczać, że jest podobna do innych małych planetoid. Na obrazku można zobaczyć naszą planetoidę przemieszczającą się na tle gwiazd (NASA/NEAT/SkyMorph).