×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Narciarski świat w Szklarskiej Porębie

Zimy jeszcze nie ma, ale Szklarska Poręba już jest jej stolicą. Przez trzy dni spotykali się w niej dziennikarze z 14 krajów z szefami globalnych organizacji narciarskich i organizatorami największych zawodów na corocznej konferencji Forum Nordicum.

W swojej 36-letniej historii odbyła się pierwszy raz w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie organizacja w ostatnich latach w Szklarskiej Porębie dwóch zawodów rangi Pucharu Świata w biegach narciarskich, Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Juniorów, jak również Biegu Piastów.

Swoim sukcesem Szklarska Poręba – organizator Forum Nordicum,  podzieliła się jednak ze swoimi sojusznikami z Kotliny Jeleniogórskiej, którzy wzięli na siebie część przyjemnych, ale i wymagających obowiązków gospodarza. Dzięki temu także oni mogą cieszyć się z korzyści z wyjątkowej okazji do międzynarodowej promocji tu, na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania gdzieś daleko w świat. Prezentacje merytoryczne dotyczące narciarstwa i biathlonu były przeplatane pokazami dotyczącymi atrakcji Szklarskiej Poręby, jak również jej partnerów: Karpacza, Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Dolnego Śląska i Harrachova. Przez gości z różnych stron świata zostało to odebrane jako znakomity przykład zintegrowanej promocji regionu, pozwalający na pokazanie jego pełnego potencjału.

Ponad 60 dziennikarzy z Europy i Azji, specjalistów od narciarstwa klasycznego i biathlonu, zachwycało się wspaniałym szkłem w hucie Julia w Piechowicach, pieczołowicie odnowionym Pałacem Pakoszów i doskonałą polską kuchnią w Dworze Liczyrzepy w Karpaczu. W kuluarach zadawali wiele pytań swoim polskim kolegom po fachu na temat Karkonoszy, Polski oraz tego, co dzieje się w sporcie zimowym w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Forum Nordicum zostało wysoko ocenione także ze względu na bardzo wysoki poziom merytoryczny, znakomitych gości i możliwość zdobycia informacji z pierwszej ręki od ludzi decydujących o losach światowego narciarstwa klasycznego i biathlonu. Te informacje dotyczyły  także Polski i Szklarskiej Poręby. Okazało się choćby, że plan rozbudowy ośrodka w Jakuszycach, wzbudzający w naszym kraju wiele zrozumiałych emocji, gdzie indziej przyjmowany jest ze spokojem, zrozumieniem i dystansem. Wszyscy są pewni, że prędzej czy później dojdzie do kompromisu i Puchar Światach w biegach narciarskich wróci na Polanę Jakuszycką. W taki sposób – dosłownie – wyraził się przewodniczący Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Gian Franco Kasper.

Ale szansa Szklarskiej Poręby i jej sojuszników z Kotliny Jeleniogórskiej jest też w biathlonie. O możliwości organizacji na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie Pucharu Świata i Mistrzostw Świata w Biathlonie mówiła w swoim bardzo ciekawym i błyskotliwym wystąpieniu prezes Polskiego Związku Biathlonu Dagmara Gerasimuk. Potrzebna jest tylko modernizacja ośrodka na Polanie Jakuszyckiej i czas, by móc skutecznie przekonać do Polski władze Międzynarodowej Unii Biathlonu IBU.

O tym, dlaczego Polska jest bardzo ważna dla globalnych organizacji narciarskich, mówił Michael Lamplot z FIS-u. Wynika to z prostej przyczyny: Polska to duży kraj, o potencjalnie ogromnej publiczności telewizyjnej, więc niezwykle ważny z marketingowego punktu widzenia. Bez wielkiej widowni nie ma mowy o sponsorach, a bez nich nie ma szans na zwiększenie liczby zawodników uprawiających daną dyscyplinę, choćby rekreacyjnie, co jest najważniejszym celem międzynarodowych organizacji sportowych.

Wśród gości byli dyrektor Pucharu Świata w Skokach Narciarskich FIS Walter Hofer, przedstawiciel przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Biathlonie w Oslo, mistrz świata w skokach Per Bergerud, promujący swą książkę mistrz olimpijski i świata w kombinacji norweskiej Mario Stecher, prezydent  Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet Angelo Corradini i wiele innych ciekawych postaci. Z grona gości polskich wyróżniona została trzykrotna mistrzyni Worldloppet Dorota Dziadkowiec-Michoń i honorowy prezes Biegu Piastów Julian Gozdowski, który otrzymał, za swe ogromne zasługi, od przedstawiciela Polskiego Związku Narciarskiego replikę medalu zdobytego w sprincie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w sprincie przez Justynę Kowalczyk i Sylwię Jaśkowiec.

Forum Nordicum było i jest relacjonowane przez media, których przedstawiciele przyjechali na konferencję. Publikacje ukazały  się w w mediach niemieckich, francuskich, szwajcarskich, austriackich, norweskich, irańskich, słoweńskich, czeskich, rosyjskich i wielu innych.  

Fot. Daniel Koszela i Leszek Kosiorowski