×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Karkonosze przez wieki przyciągały osadników i turystów zafascynowanych niezwykłością krajobrazu, klimatu i przyrody oraz gościnnością mieszkańców. Wspaniała w swych różnorodnych formach przyroda chroniona jest w Karkonoskim Parku Narodowym. Bogata historia, ponadprzeciętne walory oraz znaczenie całego pasma Karkonoszy polskich i czeskich, było podstawą do uznania go za Światowy Bilateralny Rezerwat Biosfery.

Karkonoskie krajobrazy i przyroda utrwalane są w obiektywach aparatów fotograficznych przez miłośników gór i fotografii.

Z okazji rozpoczęcia obchodów Jabloneckiej Jesieni, w piątek 25 września w galerii Eurocentrum Jablonec  n. Nissou – mieście partnerskim Jeleniej Góry i Goerlitz – odbył się wernisaż prac fotograficznych Elżbiety Bojczuk, Szymona Bialica, Daniela Koszeli, Grzegorza Truchanowicza i Zygmunta Trylańskiego.

Elżbieta Bojczuk - Jeleniogórzanka, fotografią interesuje się „od zawsze”, a od 11 lat jest to jej hobby. Łączy je z przyjemnością wędrowania, zawsze po okolicznych górach. Fotografując, stara się uchwycić to, co ulotne i zmienne, niepowtarzalne.  Z pasją „:chwyta” pioruny rozbłyskujące na niebie, mgły pełzające po dolinach i chmury wędrujące po szczytach i zboczach. Woda jest jej zodiakalnym żywiołem - górskie potoki i rzeki są wdzięcznym tematem wielu jej zdjęć. „Ich zmienność i tajemniczość pobudza moją wyobraźnię” – mówi o swej pasji Laureatka wielu konkursów fotograficznych, Autorka wystaw o tematyce górskiej.

Szymon Bialic – uczeń klasy fotograficznej w technikum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Mieszka w Karpnikach – sercu malowniczych Sudetów Zachodnich. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się 3 lata temu, kiedy zabawa aparatem w telefonie i pierwsze próby rejestrowania obrazu pożyteczną lustrzanką przerodziły się w prawdziwą pasję. Jest pasjonatem wędrówek górskich. Zawsze z nieodłącznym aparatem fotograficznym. Uchwyca obiektywem krajobrazy o każdej porze dnia, o każdej porze roku. Prace oddają wrażliwość na piękno natury i dbałość o techniczne aspekty fotografii. Mimo krótkiego stażu w „zawodzie” posiada bogate zbiory swych „dzieł’, jest laureatem wielu konkursów fotograficznych.

Grzegorz Truchanowicz – przewodnik Sudecki i Praski, zakochany w Karkonoszach mieszkaniec Karpacza. O radosnym usposobienie, z hasłem na życie” bądź optymistą, uśmiechaj się często, kochaj świat, jaki jest, a osiągniesz sukces”. Fotografia to jeden z Jego sukcesów. Zajmuje się nią od 11 lat, inspiracją do tworzenia stały się częste wędrówki obserwowanie przyrody. Lubi uwieczniać codzienne życie i wydarzenia. Jego prace to osobista historia zapisana w pliku cyfrowym, do której w wolnym czasie często powraca. Chwyta to, czego, jak sam powiada „nikt inny by nie uchwycił”.  Ma za sobą kilka wystaw, jest laureatem wielu konkursów o tematyce przyrodniczej i górskiej.

Daniel Koszela – mieszkaniec Szklarskiej Poręby od urodzenia. To góry natchnęły go miłością do przyrody i krajobrazów, to  to co najchętniej zatrzymuje i utrwala w obiektywie aparatu. Zaczęło się od pracy sezonowej w schronisku turystycznym, gdzie miał wschody i zachody słońca na wyciągnięcie ręki. Swych sił próbuje we wszystkich dziedzinach fotografii, od portretów do zdjęć produktowych, jednak najbardziej ceni sobie fotografię górską. Zwiedził Tatry i Alpy „ale Karkonosze to miejsce, które fotografuję najchętniej’ – mówi o swej przygodzie z górami i aparatem.  To jego dwie nierozłączne pasje. Można go spotkać często tam, gdzie coś się dzieje. Stąd jego bogata dokumentację wydarzeń w grodzie pod Szrenicą.

Zygmunt Trylański – mieszkaniec Szklarskiej Poręby, bywalec świata, fotografuje od ponad pięćdziesięciu lat. Swe dzieła wystawiał na ponad 120 międzynarodowych Salonach  Fotografii pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Zdobywca wielu nagród, wśród nich najcenniejszej – Gran Prix „Wenus 77”. Od 1972 roku członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1975-1980 działał w grupach twórczych „Sektor”, „A-74”, „Gama 74”. Obecnie jest członkiem wielu twórczych organizacji i stowarzyszeń, min. „Nowy Młyn – Kolonia Artystyczna”, „Jeleniogórska Strefa Fotografii”, „Fotoklub RP”, i „Związek Polskich Fotografików Przyrody”. W marcu ubiegłego roku jego prace sławiły „Góry Izerskie i Polanę Jakuszycką” w Sejmie RP podczas wystawy zorganizowanej przez Karkonosko-Izerski Klub Parlamentarny.  W 2015 roku Zygmunt Trylański otrzymał 2 prestiżowe wyróżnienia nagrody „Duch Gór” przyznawane przez powiat Jeleniogórski i miasto Szklarska Poręba za promocję miasta i powiatu.

W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele władz partnerskich powiatów: Goerlitz, Jabloneckiego i Jeleniogórskiego oraz miasta Szklarska Poręba.

Prace naszych Artystów można oglądać w Jabloneckim EUROCENTRUM do 25 października br.

KARKONOSZE   POLSKIE – Cztery Pory Roku
Wystawa Fotografii
Miejsce: Eurocentrum Jablonec nad Nisou, s.r.o. Jiraskova 7
Czas 25.09.-25.10.2015
Organizator: Eurocentrum Jablonec we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jeleniej Górze i Urzędem Okresu Jabloneckiego.
Artyści fotograficy: Elżbieta Bojczuk, Szymon Bialic, Daniel Koszela, Grzegorz Truchanowicz, Zygmunt Trylański