×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

137 kilometrów wokół Kotliny Jeleniogórskiej przejdą i przebiegną uczestnicy Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza oraz Biegu Dookoła Kotliny.  Początek tego wydarzenia w piątek, 18 września.

Trasa wiedzie  szczytami czterech pasm otaczających Kotlinę Jeleniogórską: Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i Gór Izerskich. Początek i koniec znajduje się w Szklarskiej Porębie przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę. W tym roku - z powodu decyzji Karkonoskiego Parku Narodowego mającej na celu ochronę przyrody - trasa ominie szczyt Śnieżki. Uczestnicy pójdą Drogą Jubileuszową poniżej wierzchołka najwyższej góry Sudetów.

Przejście odbędzie się po raz dwunasty, a jego celem jest uczczenie pamięci ratowników górskich, którzy w 2005 roku zginęli w lawinie w Karkonoszach: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Pierwszy z nich był pomysłodawcą okrążenia Kotliny Jeleniogórskiej górami i uczestnikiem pierwszego Przejścia w 2004 roku, razem z kolegami z GOPR-u. Nie doszli do celu, ale obiecali sobie, że uczynią to za rok. Niestety, 8 lutego 2005 Daniel zginął w lawinie.

Jego ideę realizują co roku we wrześniu ludzie z całej Polski i innych krajów. Przyciąga ich idea i charakter Przejścia: wolny od komercji i rywalizacji. W Przejściu nie ma klasyfikacji według szybkości dotarcia do celu, nie ma zwycięzców ani nagród. Organizatorami są koledzy zmarłych ratowników z pomocą wielu ludzi - miłośników gór.

Dla tych, którzy chcą się ścigać i lubią konkurować, organizowany jest równolegle Bieg Dookoła Kotliny - na tej samej trasie, z nieco innymi zasadami, klasyfikacją końcową według czasów ukończenia i nagrodami.  Przejście rozpoczyna się w piątek o godz. 20, a Bieg w sobotę o godz. 8 rano. Limit czasu Przejścia wynosi 48, a Biegu - 36 godzin.

Jeśli ktoś woli krótszy dystans, może wziąć udział w Połowie Przejścia - początek w sobotę o godz. 20 na Przełęczy Widok, dystans 65 km, limit czasu 24 godziny, koniec wędrówki w Szklarskiej Porębie.  Dla rodzin i innych osób towarzyszących uczestnikom Przejścia, Biegu i Połowy Przejścia, Szklarska Poręba przygotowała Małe Przejście - pełną rabatów wycieczkę na Szrenicę.

W Przejściu weźmie udział około 400, w Biegu 50, a w Połowie Przejścia - 100 osób.

Zdjęcia z rekonesansu na trasie Przejścia i Biegu oraz z ostatnich przygotowań organizacyjnych. Na zdjęciu zbiorowym wszyscy, którzy pracują przy organizacji tych wydarzeń.

Fot. Organizator

 Więcej:
http://przejsciekotliny.org/
/PrzejscieDookolaKotlinyJeleniogorskiej
/BiegDookolaKotliny
http://www.szklarskaporeba.pl/pl/wydarzenia/kalendarz-wydarzen.html?task=view_detail&agid=1387
http://www.szklarskaporeba.pl/pl/wydarzenia/kalendarz-wydarzen.html?task=view_detail&agid=1575