×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Rajd Arado – czyli rekonstrukcja historyczna z czasów II Wojny Światowej, którą gościliśmy w Szklarskiej Porębie w długi majowy weekend tego roku, wygrał w plebiscycie Gazety Wrocławskiej pn. „WIELKIE ODKRYWANIE DOLNEGO ŚLĄSKA” w kategorii wydarzenie.

Przypomnijmy, że już 30 kwietnia pod Szrenicą zaroiło się od „GIs”, jak w całej okupowanej Europie nazywano żołnierzy spod znaku białej gwiazdy.  Kolejnego dnia przy dworcu PKP Szklarska Poręba Górna, odbyła się inscenizacja historyczna przedstawiająca potyczkę kolumny US Army z wycofującymi się w głąb Karkonoszy oddziałami niemieckimi. – Największą atrakcją widowiska było kilka całkowicie sprawnych, oryginalnych pojazdów wojskowych z czasów ostatniej wojny światowej, w tym czołgu Stuart. Oprócz tej maszyny przyjrzeć się było można również ciężarówce marki mercedes, znanym nie tylko z filmów wojennych terenowym Dodge’om, Kuebelwagenom oraz motocyklom.

Na Rajd ARADO oddano 9 tysięcy głosów. Wydarzenie to w cuglach przegoniło wszystkie inne plebiscytowe zgłoszenia . Organizatorem rajdu była Kamiennogórska Fabryka Historii ARADO, współorganizatorem na terenie Szklarskiej Poręby Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

(MOKSiAL)