×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

27 kwietnia 2015 roku w 134 rocznicę urodzin Wlastimila Hofmana już po raz siódmy odbyła się wycieczka śladami Wielkiego Mistrza.  Pomysłodawcą i inicjatorem corocznych spotkań jest mieszkaniec Szklarskiej Poręby pan Marian Cap. Wycieczkę prowadził Waldemar Ciołek zwany Druidem Szalonym. Honorowy patronat nad wycieczką objął burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Galerii Fotografii Artystycznej J. Korpala. Bardzo bogata  kolekcja fotografii Wlastimila Hofmana i Karkonoszy robi wrażenie. Pani Janina opowiedziała o ciekawym spotkaniu z Hofmanem na przejściu granicznym w Jakuszycach i pokazała jej portret narysowany przez Mistrza podczas tego spotkania.
Kolejnym punktem był Rodzinny Park Rozrywki Esplanada gdzie dowiedzieliśmy się więcej o pochodzeniu Hofmana, dzieciństwie, czasach szkolnych i studenckich a także o pobycie w Paryżu i początkach malarstwa.
Z Parku udaliśmy się do Kościoła p. w. Bożego Ciała gdzie znajdują się obrazy Mistrza a także  proporce z Jego malowidłami. Dowiedzieliśmy się też, że w tamtych czasach Malarz sam musiał sobie zrobić farbę i to do tego taką, która nie będzie pękać i kruszyć się na proporcu.
Zobaczyliśmy też szkołę podstawową im. Wlastimila Hofmana. Akurat swoją wycieczkę śladami Hofmana zakończyli uczniowie. Najmłodsze klasy: I i II wraz z dyrektorem szkoły i wychowawcami, wybrały się na wycieczkę upamiętniającą tego wybitnego mieszkańca Szklarskiej Poręby. Najpierw uczniowie odwiedzili cmentarz i zapalili znicz na grobie artysty, a potem wyruszyli do „Wlastimilówki”, domu , w którym mieszkał. Tam oprowadzani przez pana Wacława Jędrzejczaka, zwiedzili pracownię malarza i poznali historię zgromadzonych tam pamiątek. Takie upamiętnienie, jak ta rocznicowa wycieczka, nie tylko uzmysławiają uczniom wyjątkowość patrona ich szkoły, ale przede wszystkim uczą najważniejszego - pamiętać.

Następnie odwiedziliśmy grób Państwa Hofmanów gdzie zapaliliśmy znicz. Tam dowiedzieliśmy się z jak wieloma problemami musiał zmagać się Mistrz w czasie swojego życia. Od zakończenia II Wojny Światowej czuł na sobie presję władz związaną z niemiecko brzmiącym nazwiskiem i tym, że bardziej doceniano go za granicami kraju.
Wizyta w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów to przede wszystkim opowieści pana Przemysława Wiatera o Mistrzu oraz podziwianie Jego obrazów z różnych okresów działalności. Naprawdę bardzo bogata i interesująca kolekcja obrazów.
Następnie udaliśmy się do Kościoła Niepokalanego Serca NMP. Tam podziwialiśmy wspaniałe obrazy Mistrza a także poznaliśmy historię kradzieży 4 dzieł, które na szczęście zostały odzyskane i ponownie umieszczone w Kościele.
Ostatnim punktem wycieczki była Wlastimilówka czyli miejsce gdzie mieszkali Państwo Hofmanowie. Niewielki domek w bardzo malowniczym miejscu w którym nadal czuć ducha Mistrza. Zwiedziliśmy pracownię gdzie czas się zatrzymał.  Pan Wacław Jędrzejczak opowiedział kilka ciekawych historii powstania niektórych obrazów oraz istotnych faktów z życia Wlastimila Hofmana.
Wycieczka ma niezwykły charakter. Prowadzi śladami wybitnego malarza, człowieka, który był mieszkańcem Szklarskiej Poręby i na stałe wpisał się w historię tego miasta. Wciąż żyją ludzie, którzy znali Mistrza osobiście i chętnie o nim opowiadają. Nie powinniśmy o tym zapominać.
Serdeczne podziękowania dla Pana Mariana Capa bez którego nie było by tych wycieczek, dla pani Janiny Korpali, pana Wacława Jędrzejczaka, Druida Szalonego, pana Przemysława Wiatera, Refaratu Promocji Miasta i wszystkich uczestników tegorocznej wycieczki. Już teraz zapraszamy na 27 kwietnia 2016 roku na kolejną Wycieczkę Szlakiem Wlastimila Hofmana.