×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W Szklarskiej Porębie można czytać wszędzie i zawsze

  • Hits: 274
  • Hits: 264
  • Hits: 305
  • Hits: 262
  • Hits: 275

W ramach dorocznego czytania najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, słuchaliśmy Żeromskiego w interpretacji samorządowców, bibliotekarzy, nauczycieli i uczniów. Czytanie skupiło uwagę nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Szklarska Poręba organizując czytelniczą akcję dołączyła do klubu bez mała 3000 miejsc na całym świecie, gdzie Przedwiośnie głośno czytano.

Popularyzację literatury polskiej w ten sposób rozpoczął prezydent Bronisław Komorowski w 2012 r.
Prezydent Andrzej Duda otwierając Narodowe Czytanie podkreślił, że autor Przedwiośnia – Stefan Żeromski nazywany był „sumieniem polskiej literatury”, a wybór akurat tej powieści w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości nie był przypadkowy. Jej fabuła bowiem rozgrywa się w latach wybijania się i umacniania polskiej niezawisłości. Listę lektur-propozycji na Narodowe Czytanie 2019 Prezydent RP ogłosi wkrótce.

Akcję publicznego czytania w Szklarskiej Porębie już po raz drugi z rzędu zorganizowała Halina Szyl – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Szklarska Poręba wspiera czytelnictwo także i na co dzień. Biblioteka chcąc wyjść naprzeciw mieszkańcom i turystom planuje wystawić plenerowe biblioteczki, z których będziemy mogli pożyczyć książkę, ale też pozostawić własną. Dzięki temu nawet turysta, który do walizki zapomniał zapakować lektury, będzie miał szansę zapuścić się we wspaniały świat literatury.

Budek dla lotnych książek stanie w mieście kilka. Na początek planowane są trzy: na Skwerze Radiowej Trójki, przy źródełku opodal urzędu miejskiego, a trzecia w Dolnej części miasta. Do projektu przymierzył się Maciej Wokan, więc jak to określił artysta – będą w stylu karkonoskim.